Mezarlıklar Müdürlüğü, bugün İstanbul'da kaç kişinin bulaşıcı hastalıktan öldüğünü açıkladı

Mezarlıklar Müdürlüğü, bugün İstanbul'da kaç kişinin bulaşıcı hastalıktan öldüğünü açıkladı

İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’nden kaynaklardan edinilen bilgiye göre; bugün İstanbul’da salgın hastalık nedeniyle 110 kişi hayatını kaybetti.

İBB Mezarlıklar Dairesi, bugün İstanbul'da 110 kişinin bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.  

Daha önce de açıklanmış, Bakan Koca tepki göstermişti

Mezarlıklar Müdürlüğü  24 Kasım'da da İstanbul’da 435 ölüm gerçekleştiğini bunların 211’inin bulaşıcı hastalık kaynaklı olduğu açıklamıştı.  Bu açıklamanın üzerine Sağlık Bakanlığı,  bakanlığın açıkladığı rakamlarla çelişen bu rakamlar üzerine açımlama yapmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan verilerin Sağlık Bakanlığı verilerini geçmesine ilişkin şunları söylemişti:

“Bizim daha önce de olduğu gibi ölüm belgesi var ve bunda ölüm şekli ile ölüm nedeni var. Ayrıca burada bulaşıcı hastalık bölümü var. Marttan önce bunun pek doldurulmadığını biliyoruz.

Enfeksiyon bulgusu olan her hastanın işlendiği yer bulaşıcı hastalıklardır. İkinci bölüm ise ölüm sebebidir. Covid ise covid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, hekimlerin doldurduğu kısım bu. Enfeksiyon belirtisi olan her hasta covid hastası mıdır?”