Hatay'da 6.4 büyüklüğünde deprem

Hatay'ın Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sözkonusu depremden 3 dakika sonra ise Samandağ'da 5.8 büyüklüğünde deprem oldu. Halk TV ekibi de Hatay'daki depreme yakalandı. Halk TV programcısı Sorel Dağıstanlı, Arsuz yolunda ağır yaralılar olduğunu söyledi. Hatay merkezli depremlerde 23.00 itibarıyla 3 kişinin hayatını kaybettiği, 213 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kandilli Rasathanesi'nin bildirdiğine göre, Hatay'ın Defne ilçesinde bugün saat 20.04'te 6.4 büyüklüğünde deprem oldu. Depremin derinliği 7.7 km olarak ölçüldü.

AFAD, 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından saat 20.07'de merkez üssü Hatay'ın Samandağ ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini açıkladı. Bu depremin derinliği ise 7.0 olarak ölçüldü. NTV canlı yayınına katılan Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Hatay'da meydana gelen depremlerin artçı depremler olmadığını söyledi.

Deprem Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti. Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: Hatay’daki depremlerde 294 yaralımız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depreme ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hatay’da bu gece yaşadığımız iki depremde 294 yaralımız var. 18’inin durumu maalesef ağır, ilk tıbbi müdahalenin ardından Adana ve Dörtyol’a hava ve kara yoluyla nakilleri yapıldı. Tüm ilçelerimizdeki Sahra Hastaneleri hastalarımız için gerekli hizmeti vermeye aynen devam ediyor.

6 Şubat depremlerinden sonra hizmetlerini sürdüren sağlık kurumlarımızdan bazılarında, bu üçüncü depremde, şu anda detaylı incelemesi mümkün olmayan bazı çatlaklar oluştuğu görülmüş ve hastalarımız tedbir gereği sevk edilmiştir.

Yaralılarımıza, hastalarımıza, bölge halkına ve ülkemizin bütün insanlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah, sağlık ve iyilikle acılarımızı hafifletsin, yeni acılar ve endişelerden korusun."

3 kişi hayatını kaybetti, 213 yaralı hastanede

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23.00'te yaptığı açıklamada Hatay merkezli depremde şu ana kadar 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 213 kişinin hastanelere sevk edildiğini açıkladı.

8 yaralı hastaneye getirildi

AFAD Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Oktay, "Hatay Defne merkezli 20 artçı oldu. Şu ana kadar 28 ihbar mevcut. Tek tek değerlendiriyoruz. 8 yaralı hastaneye getirildi" dedi.

Tsunami uyarısı geri çekildi

AFAD'dan yapılan uyarıda, bölgedeki hasarlı yapılara girmeme, riskli binaların çevresinde bulunmama ve doğru bilgi için resmi kaynakları takip etme çağrısında bulunuldu. AFAD, "Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir" uyarısında bulundu.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi de tsunami uyarısı yayınlayarak, “Kıyıdan uzaklaşın ve yüksek bir yere gidin. Yetkililerin direktiflerine uyun” dedi.

Mersin Valiliği de yaptığı uyarıda, "Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur" ifadelerine yer verdi. Antalya Valiliği de "Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur" uyarısında bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, "Şu anda bir sıkıntı yok. Bize ulaşan bir tsunami gibi bir sorunumuz yok. Ben sahil tarafındayım. Belki Sayın Vali uyarmak için söylemiş olabilir. Vali ile görüşeceğim" açıklamasını yaptı.

AFAD'dan yapılan yeni açıklamayla tsunami uyarısının kaldırıldığı bildirildi. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Hatay merkezli meydana gelen depremlerin ardından Kandilli'nin uyarısı üzerine tedbir amaçlı verilen deniz seviyesi yükseltisine yönelik uyarı Kandilli ile yapılan değerlendirmeler sonucunda kaldırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

'Enkaz altında kalanlar var'

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Değerli hemşehrilerim, depremler devam ediyor. Sizlerin canı ve sağlığı her şeyden daha önemli. Lütfen risk alarak hasarlı binalara eşya taşıma gibi nedenlerle dahi girmeyelim ve hasarlı binaların yakınında bulunmayalım” uyarısında bulundu.

NTV yayınına bağlanan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, deprem sonucu yıkılan binaların ve enkaz altında kalanların olduğunu söyledi. Savaş, "3 deprem yaşadık. 6.4 olan bayağı sürdü. Samandağ'da bazı binaların yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu bilgisi geliyor AFAD'a. 50 cm'lik su yükselmesi ile ilgili AFAD uyarı yaptı. Ama bize deniz yüksekliği ile ilgili gelen bir bilgi yok. Ağır ve orta hasarlı binalarda yıkım haberi geldi" diye belirtti.

Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz: Ağır hasarlı binaların yıkıldığını gördük

Habertürk'e bağlanan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, "Elektrikler kesildi. Şiddetli şekilde depremi hissettik. Ağır hasarlı binaların yıkıldığını gördük. Bazı binalarda vatandaşlarımızın olabileceği yönünde bilgi aldık. İnsanlar sokaklara döküldü" dedi.

Defne Belediye Başkanı Güzel: Acil çadır lazım

NTV yayınına bağlanan İbrahim Güzel, "Elektrikler kesik. Kahramanmaraş depreminden daha fazla hissettik bunu. Daha şiddetli hissettik. İlçede yıkılan binalar var. Durum facia. Maraş depremini üçe katlayan bir deprem . İnsanların canhıraş feryatları var. İnsanlara acil çadır lazım" çağrısında bulundu.

Mustafa Kemal Paşa Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesi tahliye ediliyor

Hatay Antakya'da Mustafa Kemal Paşa Hastanesi'nin ve İskenderun Devlet Hastanesi'nin depremler nedeniyle tedbiren tahliye edildiği bildirildi.

Belediyenin bir binası yıkıldı

Edinilen bilgiye göre Hatay Samandağ merkezli yeni depremde ağır hasarlı binalarda yıkım yaşandı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün bir binasının da depremde yıkıldığı belirtildi.

Bakan Kirişci: Barajların güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, baraj güvenliğini tehdit eden bir durum olmadığını duyurdu. Twitter'dan açıklama yapan Kirişci, "Hatay merkezli iki depremin ardından DSİ ekiplerimiz bölgedeki barajlarımızı yerinde inceliyor. İlk tespitlerimize göre Hatay’daki Yarseli ve Büyük Karaçay barajlarımızda, baraj güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor. Hatay’ımıza, tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Keşif faaliyeti yapılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Hatay Antakya, Defne ve Samandağ’daki arama kurtarma ve sağlık ekiplerimiz AFAD koordinasyonu ile keşif faaliyeti yapıyor. Vatandaşların panik yapmamaları ve hasarlı binalardan uzakta durmaları çok önemli" dedi.

Prof. Dr. Görür: Enerjisini boşalttı

Jeofizikçi Prof. Dr. Naci Görür Halk TV’ye bağlandı. Hatay depremini yorumlayan Görür, “Hatırlarsanız depremlerden sonra ben ve Celal Şengör Hatay ve Adana havzasına dikkat etmek gerektiğini söyleyerek, kırılmamış faylar olabilir diye uyardık. Oralarda stres transferi söz konusu olabilir. Bu bizim beklediğimiz bir deprem. Maraş depreminin bir anlamda Hatay’a stres transfer etmesi sonucu gelişmiş olan bir deprem. Ölü deniz fayı da büyük ölçüde kırıldı. Enerjisini boşalttı. Bir Adana Havzası kaldı. Kıbrıs’tan da endişe ediyoruz. Onlarla da konuştuk ve uyardık. Bunun devamının artık geleceğini sanmıyorum. Bu deprem çok da küçük sayılmaz. Adana yöresinde de bir stres transferi olmuş olabilir" dedi.

Gazeteci Dağıstanlı: Arsuz yolunda ağır yaralılar var

Halk TV programcısı Sorel Dağıstanlı depreme Hatay’ın Arsuz ilçesinde yakalandı. Halk Tv ekranlarında yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” programına bağlanan Dağıstanlı deprem anını şu sözlerle anlattı:

"Çok ciddi şekilde sallandık. 6.4 olduğu açıklandı. Tek katlı bir bina içindeydik, oturuyorduk. Önce küçük sarsıntı oldu. Panik çıktı. Herkes üst üste panikle çıktı. Uzun sürdü. Dışarı çıktığımda arabalar zıplıyordu. Şu an yolda bir kaza var. İskenderun Arsuz yolunda ağır yaralılar var. 2 kişi ağır yaralı. Araba yayaya çarpmış ve şarambole yuvarlanmış. Arabalar, ambulanslar gidiyor. Siren çalarak giden araçlar var. Hasarlı binalara zarar vermiş olabilir bu deprem."

Gazeteci Metan: Arabayı sol şeritten sağa attı

Gazeteci Adem Metan da bölgede deprem sırasında şahit olduklarını, "Abartısız söylüyorum, arabayı sol şeritten sağa attı. Yatay bir depremle karşı karşıyaydık. Elektrikler kesildi. Binaların çökme seslerini duydum. Yolun şeritleri çöktü. Sahra Hastanesi’ne giden yol çöktü. Bir aracın geçemeyeceği şekilde tahrip olmuş" ifadeleriyle anlattı.

Haluk Levent: Çok bina gitti çok

Bölgedeki yardım çalışmalarını sürdüren Ahbap Derneği'nin kurucusu Haluk Levent de depreme Hatay'da yakalandı. Çok sallandıklarını ifade eden Levent, birçok binanın yıkıldığını sosyal medyadan yaptığı, "Offff çok bina gitti çok çok" sözleriyle ifade etti. Levent, "Şu ana kadar bana gelen haber 5 hasarlı bina yıkıldığı yönünde. Bu sadece Samandağ mevkiinde. Buardan bilgilendireceğim daha sonra" diye yazdı.

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den 'geçmiş olsun' mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hatay’da peş peşe yaşanan, çevre illerde de hissedilen deprem nedeniyle bölgedeki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız, yeni kayıpların yaşanmaması için” diye yazdı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener de, “Yaralarımız bu kadar derin, acılarımız bu kadar tazeyken her sarsıntı haberinde yeni bir üzüntü yaşıyoruz. Hatay'da gerçekleşen deprem dolayısıyla milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; Can ve mal kaybı yaşanmamasını diliyorum. Rabbim aynı acıları bir daha yaşatmasın…” dedi.

CHP'li Erbay: Genizleri yakan bir gaz kokusu var

CHP Milletvekili Gökan Zeybek de deprem sırasında Hatay’ın Defne ilçesindeydi. Halk TV’ye bağlanan CHP’li vekil deprem sırasında yoğun bir panik yaşandığını belirterek, “Bugün burada İstanbullu vekillerimizle beraber koordinasyon toplantısı gerçekleştirmek için toplanmıştık. Artçılar gelmeye başladı. Ambulanslar geçmeye başladı. Merkezin çok yakınındaydı. Gerçekten de Kırıkhan’da depremin izlerini gördük. Biriken stres kısa fayları harekete geçirdi” diye konuştu.

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, “Depremin olduğu ana yerdeyiz. Milletvekillerimiz ile birlikte gelmiştik. Çok şiddetli bir depremdi. Çadırdan çıkarken yürüyemedik. Çok şiddetli bir depremdi. Umarım kimse zarar görmemiştir. Yıkılan binalar olduğu söyleniyor. Çok fazla ambulans sesleri var” dedi.

CHP Milletvekili Burak Erbay da, "Hatay'da İBB kriz merkezinde yakalandık depreme. Elektrikler kesildi. Şiddetli artçılar oldu. Hasarlı 3 binanın üst katları çöktü. Gaz kokusu yayıldı az önce. Yetkililer maske dağıttı. Gaz kokusunun sebebini bilmiyorum. Genizleri yakan bir gaz kokusu var" ifadelerini kullandı.

Adana Valisi Elban: Adana'da yıkılan bina yok

Adana Valisi Süleyman Elban, Hatay merkezli meydana gelen depremler nedeniyle kentte herhangi bir yıkımın yaşanmadığını söyledi. Çukurova ilçesi Turgut Özal Bulvarı’nda iki binanın yıkıldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyleyen Elban, gerekli kontrollerin yapılmaya devam ettiğini kaydetti.

Bu arada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesindeki bazı hasta ve refakatçilerinin, depremin ardından sedyelerle hastane bahçesine çıktıkları görüldü.

AFAD Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde artçı sarsıntı sayısının 6 bin 40’a ulaştığını açıklamıştı. AFAD yetkilisi Orhan Tatar, dün yaptığı açıklamada artçıların süreceğini belirterek ”6 ve üzerine çıkabilir” demişti.

Gaziantep Valisi Davut Gül de Gaziantep'te metruk bir binada kısmi çökme yaşandığını ancak can kaybı olmadığını ifade etti.

Kilis Valiliği: İlimiz genelinde herhangi bir can kaybımız bulunmamaktadır

Kilis Valiliği, Hatay'ın Defne ilçesi merkezli 6,4 büyüklüğündeki depremde Musabeyli ilçesinde bir ahırda çökme olduğunu, herhangi bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Hatay'da meydana gelen depremin Kilis'te de hissedildiği belirtildi.

Ağır hasarlı binalardan uzak durulması gerektiği vurgulanan açıklamada, "İlimiz genelinde herhangi bir can kaybımız bulunmamaktadır. Sadece Musabeyli ilçemizde cami minaresinde çatlama ve bir ahırda çökme meydana gelmiş, hayvanlar zarar görmemiştir. Ağır hasarlı binalardan uzak durulması önemle rica olunur" ifadeleri kullanıldı.