Çeşme'deki yangının sebebi belli oldu! 2 site boşaltıldı

Çeşme'deki yangının sebebi belli oldu! 2 site boşaltıldı
İzmir'in Çeşme ilçesinde makilik alanda çıkan yangına karadan müdahale ediliyor. Rüzgarın etkisi ile büyüyen yangının evlere sıçramaması için 2 sitenin boşaltıldığı öğrenildi. Aynı zamanda yangının kaynak kıvılcımından çıktığı öğrenildi.

Çeşme Kutlu Aktaş Barajı yakınlarında bulunan makilik alanda saat 13.30 sıralarında çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek geniş bir alana yayıldı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ait 40 arazöz, 11 yer ekibi, 9 dozer ile İzmir Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye araçlarıyla yangına müdahale ediliyor.

Ekipler, rüzgar türbinlerinin olduğu alanda da etkili olan yangının ormanlık alana sıçramaması için çalışma sürdürüyor.

7 kişi gözaltına alındı

Olayla ilgili yapılan araştırmalar sonucu, ilçedeki bir çiftlikte işçilerin kaynak yaptığı sırada çıkan kıvılcımların yangına neden olduğu ve 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

aa-20220713-28411212-28411211-cesmede-makilik-alanda-cikan-yangina-mudahale-ediliyor.jpg

2 site boşaltıldı

Öte yandan, Ovacık Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerine yakın bölgede çıkan yangının çevredeki evlere sıçramaması için ekipler önlem aldı. Önlemler kapsamında Sertur ve Özpamir siteleri boşaltıldı.

aa-20220713-28410989-28410986-cesmede-makilik-alanda-cikan-yangina-mudahale-ediliyor.jpg

Kaynaktan çıkan kıvılcımın sıçraması sonucu yangın çıkmış

İzmir Valiliği, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, eski İzmir yolu kenarında Taşlıtepe Devlet Ormanı'nda Orman Genel Müdürlüğüne ve şahsa ait yaklaşık 2 hektar makilik arazide meydana gelen yangının can kaybı ve yaralanmaya yol açmadığını bildirdi.

Yangının bir sivil toplum kuruluşu tarafından çalışmaları sürdürülen hayvan barınağında çalışan işçilerin kaynak makinesi kıvılcımlarından çıktığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, "Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine olayla ilgili 7 inşaat işçisi yakalanmış ve haklarında tahkikat başlatılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

aa-20220713-28411212-28411210-cesmede-makilik-alanda-cikan-yangina-mudahale-ediliyor.jpg

Yangın bölgesinde emniyeti sağlamak, trafik akışını düzenlemek ve yangın söndürme faaliyetlerini desteklemek için İzmir Jandarma Komutanlığı komutasında 2 jandarma asayiş komando timi, 2 jandarma Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), 5 polis TOMA, 10 jandarma asayiş timi, 11 jandarma trafik timi, 1 istihbarat ve 1 Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ile 1 olay yeri inceleme timinin görev yaptığı kaydedildi.

CHP'li Özkan, drone ile çekilen görüntüyü paylaştı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, İzmir’in Çeşme ilçesindeki orman yangının drone ile çekilmiş görüntüsünü paylaştı. Hava karardıktan sonra çekilen görüntüde, yangının hala sürdüğü görünüyor.
Özkan, paylaşıma “Çeşme Ovacık'taki yangın drone ile görüntülendi” notunu düştü.