Taliban: Kabil havalimanına uçuşlar başlayabilir

Afganistan'daki Taliban hükümeti Pazar günü uluslararası uçuşların yeniden başlatılması için çağrıda yaparak, havayollarıyla tam işbirliği sözü verdi. Kabil havaalanındaki sorunların çözüldüğünü söyleyen hükümet yetkilileri, ülkeyi dışa açmak için çağrı yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 17:10
Taliban: Kabil havalimanına uçuşlar başlayabilir

Taliban hükümetinden yapılan açıklamada, Kabil havalimanındaki sorunların çözüldüğü belirtilerek havayolu şirketlerine tam işbirliği yapılacağı belirtildi.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı'nın Sözcüsü Abdül Kahar Balkhi, uluslararası uçuşların askıya alınması nedeniyle Afgan vatandaşların ülke dışında kaldığını, iş, eğitim için yurtdışına gitmesi gerekenlerin aksilik yaşadığını söyledi.

Reuters'ın haberine göre Balkhi, "Kabil Uluslararası Havalimanı'ndaki sorunların çözülmesi, havalimanının ülke içi ve uluslararası uçuşlar için tam olarak operasyonel hale gelmesi sonrası Afganistan İslam Emirliği tam işbirliğini garanti ediyor" ifadelerini kullandı.

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesi sonrasında yaşanan kaotik tahliye sahneleri ve IŞİD'in saldırısı sonrasında Kabil Havalimanı kısmen hasar görmüştü.

Taliban'ın Afganistan İslam Emirliği kısaltmasını kullanarak yaptığı açıklamada ayrıca "Kabil Uluslararası Havalimanı'ndaki sorunlar çözüldüğünden ve havalimanı iç ve dış hat uçuşları için tam olarak faaliyete geçtiği, IEA tüm havayollarına tam işbirliği konusunda güvence veriyor" denildi.

Pakistan Uluslararası Havayolları'nın da aralarında bulunduğu bazı havayolları ülkeye sınırlı hizmet sunuyor fakat yolculuk yapan kişiler uçuşlarda yer bulabilse de fiyatların normalden kat kat yüksek olduğu söylüyor.