Hindistan'da susuz yaz: Kuşlar yerlere düşüyor

Hindistan son yılların en yüksek sıcaklıklarıyla karşı karşıya. Aşırı sıcakların su kaynaklarını kuruttuğu ülkede her gün onlarca kuşun susuzluk nedeniyle yere düşmeye başladığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 12:48
Hindistan'da susuz yaz: Kuşlar yerlere düşüyor

Güney Asya ülkeleri son zamanların en yüksek sıcaklarıyla karşı karşıya. Rekor sıcaklıkların yaşandığı ve su kaynaklarının kurumaya başladığı Hindistan'da ise hükümet, artan yangın riski konusunda uyarılıyor.

'Onlar kuş yere düşüyor'

Veteriner hekimler, Hindistan'ın batısındaki Gujarat eyaletindeki su kaynaklarını kurutan kavurucu sıcak hava dalgası nedeniyle her gün yere onlarca kuşun düştüğünü belirtiyor.

Hindistan merkezli haber ajansı ANI'nin aktardığına göre, dün merkeze tedavi için 472 bugün ise 230 kuş getirildi. Kuşlara ilk müdahale veteriner hekimler tarafından yapıldı.

'Binlerce kuş tedavi edildi'

Ahmedabad'da kar amacı gütmeyen Jivdaya Charitable Trust adlı vakıf tarafından idare edilen hayvan hastanesindeki doktorlar, son birkaç hafta içinde binlerce kuşu tedavi ettiklerini ve kurtarma ekiplerinin her gün onlarca kuşu tedavi merkezine getirdiğini söyledi.

Burada veteriner hekimler, kuşlara şırınga yoluyla multivitamin ve su vererek tedavi etmeye çalışıyor.