Eşitsizlik salgını: Düşük gelirli ülkeler aşısız kaldı

Eşitsizlik salgını: Düşük gelirli ülkeler aşısız kaldı
‘Verideki Dünyamız’ adlı girişimin açıklamalarına göre dünyada en az bir doz aşı olanların oranı yüzde 66,8 oldu. Düşük gelirli ülkelere bakıldığında ise bu oran yüzde 19,4'e düştü.

Oxford Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşu ortaklı ‘Verideki Dünyamız’ adlı girişimin açıklamasına göre, dünya nüfusunun Covid-19'a karşı yalnızca yüzde 66,8'i en bir doz aşılandı. Dünya çapında ise 12.25 milyar doz aşı uygulandı ve şu anda her gün 4.94 milyon doz uygulanıyor.

Düşük gelirli ülkelerdeki insanların sadece yüzde 19,4'ü en az bir doz aldı.

Düşük gelirli ülkeler aşılanamadı

Açıklanan oranlara göre yüksek gelirli ülkelerde her 4 kişiden üçü bir yıl içinde tam aşılanırken, düşük gelirli ülkelerde bu oran her 7 kişide 1’e düştü.

Aktivistler, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve gelecekteki varyantları önlemek için küresel aşılanmanın eşit oranda hızlandırılması gerektiğinin altını çizerken DSÖ bu hafta Covid-19 vaka sayılarının üçe katlandığını ve hastaneye yatanların sayısının ikiye katlandığını belirtti.

Şirketler patenti vermemek için çabalıyor

DSÖ, dünyanın yüzde 70’inin, 2022'nin ilk yarısı itibarıyla aşılanmasını hedefliyordu. Öte yandan aşı şirketleri patent hakkını vermemek için çabalamışlardı. Hükümetlerin aşı patentinin paylaşılması girişimleri etkisiz kalmıştı.

Kaynak:DHA