Nebati’nin yabancı yatırımcılarla buluşması: Başarı mı, başarısızlık mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için gittiği Amerika’da yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Nebati’nin “Yatırımcıların, Türkiye’ye olan ilgisinin artarak devam ettiğini görmek bizi memnun etti” dediği toplantı acaba gerçekten “artan ilgi”nin işareti mi? Nebati sosyal medyada toplantıdan şu fotoğrafı paylaştı:

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21.jpeg

Yabancı yatırımcılarla yapılan toplantının ilk sıralarında oturanları gözüm bir yerden ısırıyor gibi. Evet ya, nasıl da tanıyamadım! En sağda İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, onun yanında Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar… Herhalde Bakan’ın yabancılarla toplantıda yabancılık çekmemesi için en önde oturdular. İster istemez yabancı yatırımcılara arka sıralar kaldı.
Fakat bir dakika, İş Bankası Genel Müdürü’nün arkasında da tanıdık bir sima var, Eximbank Genel Müdürü Ali Güney değil mi o?
whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-1.jpeg

Toplantı salonunu inceleyince diğer Türk bankacıları da tanıyorum. Alternatif Bank’ın Genel Müdürü Kaan Gür.
whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-2.jpeg

Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin
whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-3.jpeg

Salonda Türkiye’den başka isimler de var… Ne güzel, Amerika’daki toplantı Türk bankacıların bir araya gelerek hasret gidermesine vesile olmuş. Peki ama bu toplantı yabancı yatırımcılarla buluşma değil miydi? Kalanlar da yabancı yatırımcı demek ki.. Fakat salon pek de kalabalık değil hani.

Berat Albayrak’ın 2019’da yine Dünya Bankası ve IMF toplantıları için gittiği ve yine JPMorgan tarafından düzenlenen yabancı yatırımcı toplantısını hatırlıyorum da… Yabancı bankacılar salonu tıka basa doldurmuş, dışarıda kalanlar olmuştu.

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-4.jpeg

O günden bugüne köprülerin altından çok sular aktı, Türkiye yabancı yatırımcıların gündeminden düştü. Sadece bu yılın ilk sekiz ayında 11 milyar dolardan fazla kısa vadeli yabancı sermaye Türkiye’yi terk etti…


Berat Albayrak’ın 2019’da katıldığı toplantı ile dün gerçekleşen toplantı arasında önemli bir fark daha var. Albayrak’ın katıldığı toplantıdan bir fotoğraf daha görelim:

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-5.jpeg

Berat Albayrak’ın yanında dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya oturuyor. Ondan önce de Amerika’da düzenlenen yabancı yatırımcı toplantılarında bakanın yanı sıra mutlaka Merkez Bankası başkanı da olurdu.

Dün durum farklıydı. Nebati masada tekti.

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-6.jpeg

Toplantının mesajı net: “Türkiye’de bir merkez bankası veya bir para politikası yok. Tüm yetki bizde.” Aslında bunda şaşıracak bir şey yok. Nebati “Politika faizini önemsizleştirdik” dememiş miydi daha önce?

Toplantının konusu da bunun işareti gibi: “Türkiye ekonomi modeli.” (Economic Outlook & Türkiye Economy Model).

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-7.jpeg

***

Toplantıyı düzenleyen Amerika’nın en büyük yatırım bankası JPMorgan, her yıl Dünya Bankası-IMF zirvesine paralel yabancı yatırımcı buluşmaları düzenler. Aynı salonda sırayla farklı ülkelerin ekonomi yetkilileri, uluslararası yatırımcılarla buluşur.

Dün Türkiye için yapılan toplantıdan sonra aynı salonda Zambiyalı yetkililer yabancı yatırımcılarla buluşmuş. Bu toplantıda Zambiya Merkez Bankası Başkanı, bakanı yalnız bırakmamış. Zambiya’nın toplantısına Türkiye’ninkinden daha çok yabancı yatırımcı mı katılmış ne?

whatsapp-image-2022-10-14-at-09-08-21-8.jpeg

Türkiye dünyanın finans gündeminden tümüyle düşmüş durumda.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Barış Soydan Arşivi