İşçilere zehirli cıva soluttuğu iddia edilen Kanadalı altın şirketiyle ilgili dikkat çeken gelişme

Türkiye, geçen yıl Kayseri'nin Develi ilçesinde Kanadalı Centerra Gold'un işlettiği Öksüt Altın Madeni’nde çalışan 71’in üzerinde işçinin öldürücü "cıva" solumasına izin verildiği iddialarıyla sarsıldı. Konu, savcılığa yansıdı. Üretim faaliyetleri durdurulan şirket ve üst yönetimiyle ilgili yeni bazı gelişmeler gündeme geldi.

Önce çalışanlara bir bakalım. Bir grup çalışan, Öksüt Altın Madeni hakkında cıva zehirlenmesine maruz kaldıkları iddiasıyla savcılığa şikâyette bulunmuştu.

Develi Savcılığı'nın yürütülen soruşturma kapsamında, ocak ve şubat aylarında Öksüt Ülke Müdürü David Alan Bickford başta olmak üzere şirket yöneticilerinin ifadelerini aldığı kayda geçirildi. Bu soruşturmada önemli bir aşamayı oluşturuyor.

Madendeki cıva sızıntısından etkilenen çalışanların, dosyanın bir an önce tamamlanarak mahkemeye sevk edilmesini beklediğini belirtelim.

Gelelim, cıva sızıntısı iddialarının merkezinde yer alan Öksüt Altın Madeni'ne... Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’un Kayseri'nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren şirketi Öksüt Madencilik, 31 Ocak 2020’de ilk altın külçesini üretti. 2020 yılı sonu üretimi 106.068 ons altın oldu. Şirket, son iki yıldır öngörülen üretim hedeflerine değişik gerekçelerle ulaşamadı.

KIRGIZ HÜKÜMETİ EL KOYDU

Centerra Gold’un, bölgedeki işleri de iyi gitmedi. Geçen yıl Centerra Gold’un Kırgızistan’daki Kumtor Altın Madeni’ne bir dizi "çevre suçu ve usulsüzlük" iddiaları ertesinde Kırgız hükümetince el konuldu.

Bu olay sonrasında, Öksüt Altın Madeni'nde yaşanan üretim sorunları, cıva sızıntısı iddiaları ve kapasite artışı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yapılan yeni ÇED izin başvurusunun gecikmesi üst yönetimin sonunu getirdi. Şirket İcra Kurulu Başkanı Scott Perry ve İşletmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Daniel Desjardins görevden alındı.

Bu olumsuzluklar Kanada'da Toronto borsasında işlem gören şirketin hisselerine de yansıdı. Şirketin hisselerinde büyük düşüşler yaşandı.

TÜRKİYE'DEN ÇIKIYOR MU?

Ankara'da madencilik kulislerinde Kanadalı Centerra Gold’un, Türkiye’den çıkmaya hazırlandığı, Öksüt Altın Madeni’ni satacağı konuşulmaya başlandı.

Kulislerde, Uşak Kışladağ ve İzmir Efemçukuru altın madenlerini işleten Kanadalı maden şirketi Eldorado Gold’un Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi TÜPRAG’ın, Öksüt Altın Madeni için görüşmeler yaptığı dile getiriliyor.

Eldorado Gold’un CEO’su George Burns’un Centerra Gold’un eski İşletmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Centerra Gold’un CEO’su Scott Perry’den sonra geçici göreve getirilen Yönetim Kurulu Üyesi Paul Wright’ın Eldorado Gold’un eski CEO'su ve Öksüt Madencilik AŞ’nin ülke müdürü David Alan Bickford’un TÜPRAG’ın eski Ülke Müdürü olduğu düşünüldüğünde bu durumun şaşırtıcı olmadığı bir gerçek.

Eldorado Gold kaynaklarına sorduk. Kaynaklar, Öksüt Altın Madeni'nin satın alınması konusunda yapıldığı belirtilen görüşmelerle ilgili "Bu tamamen söylenti" karşılığını verdi. Söylenti mi gerçek mi?

Yakında göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Olcay Aydilek Arşivi