Mağazadan satın alınan yeni kıyafetleri neden yıkamalısınız?

Mağazadan satın alınan yeni kıyafetleri neden yıkamalısınız?
Yeni ve güzel bir giysi satın aldıktan sonra, onu hemen mağazada veya ertesi gün, yıkamadan bile giyme isteği duyarsınız. Bu mümkün mü, uzmanlar açıklıyor...

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için yıkamamak sağlık açısından tehlike oluşturuyor. Farklı mikrop türleri kıyafetlerde çok uzun süre yaşayabilir, ancak görünüşlerine göre enfeksiyonlu olup olmadığını belirleyemezsiniz. Dokularda bakterilerin yanı sıra bazı virüsler ve mantar enfeksiyonları da bulunabilir.

Her şeyden önce, satın aldıktan sonra kıyafetleri yıkamayanlar Staphylococcus aureus ile karşılaşma riski altındadır.

Enflamasyona neden olabilir ve özellikle egzaması olan kişiler için tehlikelidir.

Siğillere neden olan ve bazı durumlarda kansere yol açabilen insan papilloma virüsünün (HPV) kontamine yüzeylerden bulaşma riski daha azdır.

Yıkanmamış giysilerden mantar enfeksiyonu kapmak kolaydır ,döküntü ve kaşıntıya neden olur ve zayıf ve korunmasız bir vücutta kalıcı bir misafir olarak kalabilir.

Kovid-19 birkaç saatten fazla yaşamıyor, dolayısıyla bu açıdan bizim için neredeyse tehlikeli değil. Ancak bağırsak gribi mükemmel bir şekilde kıyafetler yoluyla bulaşır.

Giysiler yeni ve ikinci el olmasa bile yine de uygun şekilde yıkayın. Sonuçta enfeksiyona yakalanan kişiler çorap, iç çamaşırı veya giysi içindeki bir şeyi iade edebilir veya bir mağazada deneyebilir.

Dermatolog, düzenli yıkamanın zaten enfeksiyonların bulaşma riskini önemli ölçüde azaltacağını söylüyor. Ancak bazı durumlarda daha yüksek sıcaklıkta yıkama gerekli olabilir. Bu özellikle koyu renkli giysiler ve yatak takımları için geçerlidir. Uzman bu tür eşyaları kullanmadan önce en az iki kez yıkamanızı tavsiye ediyor.