Rapçi Hasel'in tutuklanması üzerine İspanya Başbakanı ilk kez konuştu

Rapçi Hasel'in tutuklanması üzerine İspanya Başbakanı ilk kez konuştu

İspanya'da rap sanatçısının tutuklanmasının üzerine demokrasi ve ifade özgürlüğü tartışmaları başladı. Başbakan Sanchez ise ilk kez konuştu ve protestoculara tepki gösterdi.

İspanyol rap sanatçısı Pablo Hasel, sosyal medyada ve şarkılarında kullandığı bazı ifadeler nedeniyle hakkında ‘terörü övmek’ ve ‘kral ile devlet kurumlarına hakaret etmek’ suçlamasıyla 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Hasel, 16 Şubat’ta polis zoruyla cezaevine konuldu. Hasel hakkında başka bir suçlamadan da 2,5 yıl hapis cezası içeren yeni bir mahkeme kararı çıktı. Bunun üzerine ülkede ifade özgürlüğü ve demokrasi tartışmaları alevlendi.

Koalisyon ortağından 'serbest bırakın' çağrısı

Sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere, ülke genelindeki sol görüşlü radikal gruplar, Hasel'in affedilip serbest bırakılmasını istiyor.

Katalonya'da öğrenci hareketleri

Katalonya’da Hasel’in tutuklanması üzerine başlayan gösteriler tüm ülkeye yayıldı ve haftasonu geniş katılımla devam etmesi bekleniyor. Öte yandan Katalonya’da öğrenciler Hasel’e destek amaçlı ‘ders bırakma’ eylemi yaparak gün boyunca protesto gösterileri düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Başbakan Sanchez ilk kez konuştu: Şiddet kullanımı kabul edilemez

Yaşananlar üzerine İspanya’nın Merida kentinde bir etkinlikte konuşan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 90 kişinin gözaltına alındığı ve 100 kişinin yaralandığı gösterilere ilişkin ilk kez konuştu. Sanchez, Katalonya sorunu ve 'ifade özgürlüğü' tartışmalarıyla bağlantılı olarak ülkede son dönemde gündemde olan 'demokrasi tartışmalarına' atıfta bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"İspanya, tam demokrasinin olduğu bir ülkedir ve demokratik ülkelerde ne şekilde olursa olsun şiddet kullanımı kabul edilemez. Şiddeti haklı çıkaracak hiçbir şey yoktur. Şiddet, bir özgürlük değil, demokrasiye ve başkalarının özgürlüğüne saldırıdır. Hükümet, her türlü şiddetin karşısında olacak ve vatandaşların güvenliğini garanti edecektir".

"Sosyal medya düzenlemesi yapılmalı"

Sanchez, ayrıca ifade özgürlüğünün kapsamının sosyal medya başta olmak üzere genişletilmesi için İspanya'nın yasal düzenleme yapması gerektiğini kaydetti.

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska da meclis komisyonunda yaptığı konuşmada, rap sanatçısı Hasel'e destek gösterilerindeki şiddet eylemlerine ilişkin "Hiçbir haklı yanı bulunmuyor" açıklamasında bulundu.

Şiddet yanlılarını 'hak kavramını yanlış kullanan bir azınlık' şeklinde niteleyen Marlaska, polisin göstericilere müdahalesine destek verdi.

Dünya