Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanlığı yarışını kim kazanacak?

Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanlığı yarışını kim kazanacak?

KKTC'li gazeteci Hasan Kahvecioğlu, Kıbrıs'ta ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Kahvecioğlu, Akıncı'nın kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna işaret etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu tamamladı. Hiçbir adayın oyların yüzde 50'sine ulaşamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kaldı. İkinci turda en çok oyu alan iki aday, mevcut Başbakan Ersin Tatar ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

İkinci tur sonuçlarının ne olacağı merak ediliyor. KKTC'li gazeteci Hasan Kahvecioğlu, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na katıldı. Seçimleri değerlendiren Kahvecioğlu, Mustafa Akıncı'nın seçimi kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Kahvecioğlu'nun değerlendirmeleri şu şekilde:

Son birkaç günde Türkiye'yi yönetenlerden seçimlere müdahalelerin olduğunu delile dayanarak söyleyebiliriz. Bundan Mustafa Akıncı ve Serdar Denktaş, şikayetçi oldular.

Seçimin ilk turunu Ersin Tatar birinci olarak tamamladı. İkinci olan sayın Mustafa Akıncı ile aralarında iki bin beş yüz civarında bir fark var. 2015 seçimlerinde sayın Akıncı ile Ulusal Birlik Partisi'nin adayı sayın Derviş Eroğlu yarışmıştı. Sayın Akıncı yüzde 26 oy almıştı. İkinci turda bu yüzde 26 oy yüzde 60'a yükselmişti. Bu da sayın Akıncı'nın oyunu yükseltme potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. 

Ulusal Birlik Partisi'nin adayı sayın Ersin Tatar da önceki seçimlerde partisinin adaylarından daha yüksek bir oy aldı. Ancak sayın Ersin Tatar2ın partisi genel seçimlerde yüzde 40 oy alan bir parti. Sayın Tatarîn aldığı yüzde 33 oy, kendi partisinin tüm oylarını dahi alamadığını gösteriyor. 

"CTP'nin kararı belirleyici olacak"

2015 seçimlerinin ikinci turunda da Mustafa Akıncı'yı destekleme kararı alan Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP), tavrının belirleyici olacağını belirten Kahvecioğlu, "Burada asıl belirleyici olacak olan Cumhuriyetçi Türk Partisi'dir. O da tıpkı Akıncı gibi iki kurucu devlete dayalı, iki toplumlu bir federasyonu savunuyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin Ersin Tatar'ı desteklemesi mümkün değil. Cumhuriyetçi Türk Partisi, Parti Meclisi'ni toplayıp kararını açıklayacak." diye konuştu.