Herkesin merak ettiği soru: Emeklinin bayram ikramiyesine zam gelir mi? Ünlü ekonomistin tahmini

Herkesin merak ettiği soru:  Emeklinin bayram ikramiyesine zam gelir mi? Ünlü ekonomistin tahmini
Ekonomist Muhammet Bayram, “1100 lira tutarında olan bayram ikramiyesinin önümüzdeki dönemde revize edilerek yükselmesini bekliyoruz” dedi.

Ekonomist Muhammet Bayram, “1100 lira tutarında olan bayram ikramiyesinin önümüzdeki dönemde revize edilerek yükselmesini bekliyoruz” dedi.

Ramazan ayı başlıyor. Milyonlarca vatandaş Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere emeklilere yılda iki kez verilen bayram ikramiyelerine bu yıl zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Peki, 1100 lira olarak ödenen bayram ikramiyelerine bu yıl zam gelir mi?

eyt18.webp

Milliyet gazetesine konuşan ekonomist Muhammet Bayram, “Yapılan ikramiye ödemeleri ile beraber emeklilerimiz bir nebze rahat nefes alabiliyor. 1100 lira tutarında olan bayram ikramiyesinin önümüzdeki dönemde revize edilerek yükselmesini bekliyoruz” diye konuştu.

SGK’lıların tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 25’i arasında ödeme aldığını söyleyen Bayram, Bağkur’luların ise 26’sı ve diğer günlerde maaş aldığı bilgisini verip EYT’lilerin maaşlarıyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Bayram, “EYT’lilerin maaşlarının nisan ayına yetişmeme ihtimaline karşın mayısta bir toplu ödeme yapılması söz konusu” diye konuştu.

eyt19.webp

“Yine aynı şekilde eğer maaşlar yetişmezse ödemeler önden bir avans ödemesi şeklinde emeklilere yapılabilir. Emekli olmakla beraber EYT’liler maaş alacaklar. Eğer çalışmaya devam ederlerse çalıştıkları yerlerden ödeme alacaklar. Bu dönemde kıdem tazminatı ödemeleri olacak, yine aynı şekilde 5 bin lira ile 15 bin lira arasında promosyon ödemesi alacaklar. Son olarak da bayram ikramiyesi alacaklar. Bu da onların enflasyon karşısında bir nebze rahat nefes almalarını sağlayacaktır. Bu kapsamda kıdem tazminatı, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon ödemesi ile EYT’liler nisan ayında katmerli bir ödeme alacaklardır.”

Bayram şunları söyledi: