Alıcı pahalı diyor, satıcı ucuz: Gelin hesabını siz yapın

Tekirdağ'da kurulan hayvan pazarında satıcı olan Bekir Atak, yem fiyatlarından şikayet etti ve "Adam kışa sokamayacağını anladığı için küçükbaşları olduğu gibi pazara indirmişler. Bu da fiyatları düşürüyor. Bizim 5 dediğimiz hayvana, kişi 3 liram var diyor. Almıyor, o da üzülüyor biz de üzülüyoruz" dedi.

Tekirdağ'da kurulan kurban pazarına hayvanlarını satmak için gelen besiciler, fiyatların düşük olmasından şikayetçi. Kapaklı ilçesindeki pazarda tezgah açan satıcılar yem, ot ve samana gelen zamlara rağmen kurbanlık fiyatlarının düşük kalmasından yakınıyor.

'Artık maddiyatı olan bu işi yapabiliyor'

Konuyla alakalı açıklama yapan besici Bekir Atak, "Geçen yıl 92 liraya aldığımız 50 kilogramlık yem bu yıl 330 lira. Saman geçen yıl 10 liraydı bu sene 45 lira, ot geçen sene 30 liraydı bu yıl 80 lira. Geçen yıl takriben 40-50 kilo arası küçükbaş hayvanları 2 ile 3 bin TL arası satıyorduk bu yıl 3-4 bin TL arası satıyoruz. Yani tüm maliyetlere yüzde 300 zam geldi ama kurbanlıklara yüzde 0,5 zam gelmiş oldu. Kesinlikle kurtarmıyor. Alıcı da az, satıcı memnun olmuyor çünkü üretim çok zorlaştı, besi çok zorlaştı. Artık maddiyatı olan bu işi yapabiliyor" dedi.

'O da üzülüyor biz de üzülüyoruz'

Büyükbaş hayvanın az olması ve bu maliyetlerin yükselmesinden dolayı damızlık hayvanların pazara indirildiğini söyleyen Bekir Atak, "Adam kışa sokamayacağını anladığı için küçükbaşları olduğu gibi pazara indirmişler. Bu da fiyatları düşürüyor. Bizim 5 dediğimiz hayvana, kişi 3 liram var diyor. Almıyor, o da üzülüyor biz de üzülüyoruz" ifadelerini kullandı.

'Gelin hesabını siz yapın'

En büyük sorunlarının yem fiyatları olduğunu söyleyen Bekir Atak, en düşük besi yeminin de 330 TL'ye çıktığını belirtti. Herkesin bunu alamadığını alsa da çok zorlanarak alabildiğini söyleyen Atak, "Sütçü sütü 7 TL'den alıyor yem 330 TL, gelin hesabını siz yapın. Kesinlikle kurtarmıyor. Devlet bunlara teşvik mi sağlayacak, indirim mi sağlayacak, kredi mi sunacak o Tarım Bakanlığı'nın bileceği bir iş ama Tarım Bakanlığı'nın pek de ilgilendiğini sanmıyorum. Köylü mağdur, çiftçi mağdur. Ne mazot desteği var ne enerji desteği var. Gemiciye mazot desteği yapılıyor ben buna çok karşıyım. Yapsana çiftçiye, hayvancıya. Teşviklerden çoğu kişi faydalanamıyor. Prosedürler de çok ağır, köylü ayak uyduramıyor. Ondan da zenginler faydalanıyor. Destek falan hikâye 300 küçükbaş, 300 büyükbaş hayvanım var ben alamıyorum" diye konuştu.

Kaynak:ANKA