Nobelli Malala, Oxford diplomasını aldı

Kızların eğitim hakları konusunda dünya çapında bir simge haline gelen Malala, Taliban tarafından başından vurulmasından 9 yıl sonra Oxford diplomasını aldı

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Kasım 2021 16:33
Nobelli Malala, Oxford diplomasını aldı

Nobel Barış Ödüllü Malala Yusufzay, Oxford Üniversitesi'nde 1,5 yıl önce tamamladığı eğitiminin diplomasını aldı.

11 yaşında küçük bir çocukken kız çocuklarının eğitim haklarını savunan ve bu sebeple 2012 yılında 15 yaşındayken Taliban tarafından başından vurulan Malala, Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Malala, daha önce pandemi nedeniyle ertelenen törenle Oxford Üniversitesi'nden felsefe, siyaset ve ekonomi derecesiyle mezun oldu.

24 yaşındaki Malala, mezuniyetini kep ve cübbe içindeki fotoğraflarıyla sosyal medya hesabından duyurdu. Malala paylaşımını "Latince bir şeyler söylendi ve görünüşe göre diplomam var" sözleriyle yaptı.

Malala'nın kısa bir süre önce evlendiği eşi Asser Malik, "İlk tanıştığımız yerde Malala'nın mezuniyet gününde biraz daha özel hissettik" diye tweetledi.

Ne olmuştu?

Pakistan Talibanı tarafından vurulmasının ardından Britanya'da tedavi altına alınan ve burada eğitimine devam eden Malala, 2014'te Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen en genç kişi oldu ve daha sonra eğitimini Oxford Üniversitesi'nde sürdürdü.

Malala kendi adını taşıyan vakıf aracılığıyla kızların eğitimi için kampanya yürütmeye devam ediyor.