ABD'de Çatışma: Ölü ve Yaralılar Var

ABD'nin Oregon eyaletinde iki çiftçiye destek vermek için başlatılan silahlı işgalde çok önemli gelişme... Polis, Malheur Doğal Yaşamı Koruma Merkezi'ni işgâl eden grubun liderini tutuklarken, çıkan çatışmada bir kişinin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ABD'de Çatışma: Ölü ve Yaralılar Var

ABD'nin Oregon eyaletinde iki çiftçiye destek vermek için başlatılan silahlı işgalde çok önemli gelişme... Polis, Malheur Doğal Yaşamı Koruma Merkezi'ni işgâl eden grubun liderini tutuklarken, çıkan çatışmada bir kişinin öldüğü, yaralananlarında olduğu bildirildi.

BBC'nin haberine göre; Ammon Bundy ve kardeşi Ryan Bundy ile iki şüpheli trafik çevirmesinde yakalandı. Yine grupla bağlantılı iki eylemci Oregon'da başka bir olayda gözaltına alındı.

ABD’nin Oregon eyaletinde federal devlete bağlı yaban hayatını koruma merkezini basan hükümet karşıtı silahlı milislerle polis arasında çatışma çıktı.
Çatışmada bir kişi yaşamını yitirirken işgalcilerin lideri Ammon Bundy de aralarında bulunmak üzere 6 kişi gözaltına alındı.

Çıkan çatışmada yaralananların da bulunduğu belirtildi.Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, üçüncü haftayı aşkın bir süredir, federal yasalara uymadıkları gerekçesiyle iki çiftçinin hapse mahkum edilmesini protesto eden grup ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Bölgede bazı anayollar araç trafiğine kapatılırken, federal hükümete karşı çıkan grubun lideri Ammon Bundy de aralarında olmak üzere 6 kişi gözaltına alındı. İlk gelen bilgilere göre, çıkan çatışmada 1 kişi öldü. Çatışmada yaralananların da olduğu bazı yaralıların bitişik kentteki Seatle’da hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Oregon Valisi Kate Brown, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, FBI'ya gruba karşı harekete geçme çağrısı yaparak, "Bu kanunsuzluk manzarası ortadan kalkmalı" ifadesini kullanmıştı.

HAMMONDS'LARA DESTEK İÇİN BAŞLADI

Hükümet binasını 25 gündür işgal eden grup, kundakçılıktan mahkûm edilen Dwight ve Steven Hammond'a destek için bu eyleme girişmişti.

Savcılar, Hammonds'ların 2001 yılında kaçak avı gizlemek adına yaklaşık 4 dönüm tarlayı ateşe verdiğini öne sürerken, baba-oğlu Hammond'lar ise tarlalarını zararlı bitkilerden temizlemek ve mülklerini yangından korumak için kontrollü bir ateş yaktıklarını savunuyor.

Ammon Bundy

Federal hükümet binasını işgal eden grubun liderliğini, geçen yıl Arazi Yönetimi Bürosu konusunda federal yetkililer ile çıkan anlaşmazlıkta tüm ABD'nin dikkatini çeken Nevada'lı çiftçi Cliven Bundy'nin 40 yaşındaki oğlu Ammon Bundy üstlendi.

Koruma sahasının merkez binası, 2 Ocak'tan beri devlete ait arazilerin yönetiminin yerel çiftlik sahiplerine ve ormancılara bırakılmasını talep eden bir silahlı grup tarafından işgal altında tutuluyordu. Federal güvenlik güçleri, bu olaya kadar silahlı işgalci gruba herhangi bir müdahalede bulunmamıştı.