MSB'den helikopter kazasına ilişkin açıklama!

MSB'den helikopter kazasına ilişkin açıklama!

MSB: Helikopterin kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemelerde; enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmadı...

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklaması "saldırı" iddialarını zayıflatarak kötü hava koşulları nedeni ile kaza olduğu görüşünü kuvvetlendirdi.

MUHARİBİMİZ HAVA KOŞULLARINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Kazanın ardından muhabirimiz Ferit Demir de bölgeden verdiği bilgilerle anlık değişen hava koşullarına dikkat çekmişti. Ferit Demir canlı yayında "Helikopter sabah saatlerinde Elazığ'dan 8. Kolordu Komutanlığı'dan havalanıyor. Tatvan'a gitmek istiyor ancak Tatvan üzerinde kötü hava koşulları nedeni ile geri dönerek en yakın merkez olan Bingöl'e iniyor. Daha sonra hava şartlarının bölgede düzeldiği bilgisi üzerine helikopter tekrar Tatvan'a hareket ediyor. Ancak hava koşulları yeniden kötüleşiyor ve yoğun sis bastırıyor. Helikopter Nemrut Dağı ile Atatürk Dağı arasında dağa çarparak kaza kırama uğruyor."  

BAKANLIK'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bitlis'te askeri helikopterin kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemelerde, enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmadığını bildirdi.

Bakanlıktan, Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterle ilgili açıklama yapıldı. Kaza kırıma ilişkin ilk incelemelere yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi helikopterin Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemelerde, enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmamış, helikopterin Bingöl'den hareketinden önce Tatvan bölgesinde faaliyetini olumsuz etkileyecek bir hava durumunun olmadığına dair meteorolojik bilgi teyit edilmiştir. Söz konusu ilk bilgiler ışığında, kaza kırım olayının bölgedeki hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Görevlendirilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kaza Kırım ekibi bölgeye intikal etmiştir. Nihai sonuç, kaza kırım ekibinin yapacağı detaylı teknik inceleme sonucu belirlenecektir."