Tatvan'da helikopter düştü! 11 askerimiz şehit!

Tatvan'da helikopter düştü! 11 askerimiz şehit!

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi bir helikopter düştü. Kazada 11 asker şehit oldu . Şehitler arasında 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da var.

Haber: Ferit Demir

Bitlis’in Tatvan ilçesinin Nemrut Dağı eteklerinde düşen helikopterde 11 asker şehit oldu.  2 asker yaralandı. 
 

Muhabirimiz Ferit Demir'in askeri yetkililerden aldığı bilgilere göre helikopterde 1 albay, 4 yüzbaşı, 1 binbaşı, 4 astsubay bulunuyordu. Bilgilere göre 1 helikopter teknisyeninin bulunduğu helikopterde pilotlarının yüzbaşı rütbesinde olduğu belirtiliyor. 

Helikopterin düştüğü bilgisi üzerine kaza yerine AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Helikopterin düşüş nedeni konusunda net bir bilgi henüz yok. Ancak bölgede yoğun sis olduğu gelen bilgiler arasında.

Kazanın ardından AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, şehit olan asker ve Korgeneral Osman Erbaş'ın ailesine baş sağlığı ve yaralanan askerler için şifa diledi.

 

COUGAR TİPİ HELİKOPTERLERDE 28 ŞEHİT DAHA VERİLMİŞTİ

1990'lı yıllardan bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Cougar tipi helikopterlerin düşmesi sonucu bugüne kadar 37 asker şehit oldu.

31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan Cougar, aralarında Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da bulunduğu askeri taşıyordu.

Helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düştü.

Kazada Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın yanı sıra 2'si albay olmak üzere toplam 13 asker şehit oldu.

29 NİSAN 2003'DE BİR KAZA DAHA 

Isparta'nın Eğirdir ilçesinden eğitim uçuşu için kalkan Cougar tipi helikopter yüksek gerilim hattına takıldı. Bu kazada da 4 asker şehit oldu.

1997'DE PKK SALDIRISINA UĞRADI

Cougar tipi helikopter 4 Haziran 1997 yılında ise terör örgütü PKK'nın güdümlü füze ile gerçekleştirdiği saldırının hedefi oldu.