“Alın size Nobellik soru; ‘Bir yılda 100 bin liralık pastırma nasıl yenir…!’ ”

“Alın size Nobellik soru; ‘Bir yılda 100 bin liralık pastırma nasıl yenir…!’ ”

Vakumlu özel dilim pastırmanın kilosu 200 TL. Bir kişinin bir yılda 100 bin liralık pastırma yemesi için en az yemesi gereken pastırma miktarı yıllık 500 kilogram. Yani yarım ton. Ayda yemesi gereken pastırma 41 kilogram 600 gram. Günde yemesi gereken pastırma 1 kilo 380 gram. Yani Cumartesi , Pazar dahil günde en az 274 liralık pastırma yemesi lazım (Bu faturanın son 3 ayda toparlandığına dair bir bilgi var ama onu es geçelim). Hanı öyle içimiz kıyıldı, ucundan aldık, yumurtayla da güzel olur, sahanda yaptık, ekmeği de bandık  diyebileceğiniz bir rakam değil. Akıl almaz bir pastırma ziyafeti.Peki kim yemiş bir yılda 100 bin liralık pastırmayı. Kastamonu’nun bir önceki AKP’li belediye başkanı Tahsin Babaş. Peki onu “oburlukla” suçlayan kim; Kastamonu’nun yeni göreve gelen MHP’li belediye başkanı Galip Vidinlioğlu.  
Göreve gelen MHP’li belediye başkanı hemen hesapları incelemeye başlamış. Ancak önüne gelen faturaları görünce gözlerine inanamamış. Kastamonu gibi bir yerde AKP’nin giderayak belediyeye bıraktığı borç; 78 milyon 490 bin 859 TL. Evet böylesine küçük ve sınırları belli bir belediyeye takılan borç bu. 
MHP’li Başkan Vidinlioğlu; tek tek borçları incelerken gözlerine inanamamış. Bakliyattan Züccaciyeciye, lokantalardan düğün salonlarına, inşaat malzemecilerinden esnaf lokantalarına kadar her yerden fatura gönderilmiş.

Ve borç tam 78 milyon (Eski parayla 78 trilyon) liraya kadar çıkmış. Başkanın ifadesine göre bu paraya yeni bir Kastamonu kurmak mümkün. Hem bu borcun üçte biri son üç ayda yani seçim kararı alındıktan sonra ortaya çıkmış. 
Hatta MHP’li Başkan Vidinlioğlu şöyle demiş;
“Bütçenin yüzde 40'ı ilk üç ayda önceki yönetimce kullanılmış ve 34 adet ihale de yapılarak, belediye 24 milyon 439 bin TL taahhüt altına sokulmuş. Toplanacak gelirlerden geriye 38 milyon TL kalıyor. Bu miktar personel giderlerini bile karşılamaya yetmez”.
Yani gideceğini anlayan AKP’li belediye başkanı; pardon çok özür “Gönül belediyeciliği” yapan yerel yönetim temsilcileri; seçim yapılmadan önceki üç ay içinde belediyeyi tam 24 milyon 439 bin lira borca sokmuşlar. 
Pastırma buna dahildir…!
Pastırma konusunda zaten son sözü de MHP’li yönetici söylemiş. 
MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın, “Nerede yediniz o pastırmaları? Biz, Cumhur İttifakı hatırına birçok şeyi görmezden geliyoruz” demiş. 
Anlaşılan tüyü bitmemiş yetim hakkı, kul hakkı; Hıra dağı kadar Müslüman, Tanrı dağı kadar Türk Milliyetçi kardeşlerimize göre Cumhur İttifakından daha önemli değil.
Size burada defalarca yazıp anlattım. Bu “Gönül belediyeciliği” adamın üzerinde sadece donunu bırakan bir belediyecilik. Ankara’dan İstanbul’a; Bolu’dan Antalya’ya, Adana’dan Kastamonu’ya, Mersin’e, Kocaeli’ne  ve hatta Demre’den, Samsun İlkadım belediyesine kadar.
Bir kaz kafalı AKP’li trol bana “Allah’tan korkun” dediğimde “Yürü Dürzü” demişti. Ama anlaşılan onlar yürümüş…!
Bırakın onlar “Ramazan’da çay içtiler” yaygarasıyla cahil kafalasınlar…
Sadece Kocaeli’nin küçücük Kartepe belediyesinde 31 Mart’ta kadar yıllık çiçek alımı ne kadar biliyor musunuz; 8 milyon lira. 
Kıyamet kopuyor… 
Ama ne önemi var ki. 8 milyon lirayı çalanlar Ramazan’da çay içmiyor ki…
Çıtır çıtır kul hakkı yiyor….
Nasıl bir cevap verebilirsiniz?
Peki İstanbul…?  
Bakın size anlattım…! AKP İstanbul’u stepnesi MHP ile birlikte bırakmak istemiyor. Çünkü burada 100 bin liralık pastırmayı bırakın; sadece veliahtın ve saltanat çevresinin kurduğu vakıflara belediye bütçesinden giden para yaklaşık 1 milyar lira (yani eski parayla 1 katrilyon).  
Yani şöyle;
“2018 yılı ve öncesini kapsayan tabloda aslan payı 74,3 milyon TL ile TÜGAV'ın. Onu 51,6 milyon lira ile TÜRGEV, 29,8 milyon lira Ensar Vakfı (Hani şu küçük çocuklara tecavüz edenlerin vakfı) izliyor. Ayrıca İstanbul büyükşehir belediyesinin en çok yardım alan vakıf mütevelli heyetinde Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu Okçular Vakfı. Bunu da küçük bir farkla 16,5 milyon TL ile Nakşibendilerin önde gelen ismi Ahmet Hamdi Topbaş'ın sahibi olduğu Aziz Mahmud Hüdayi vakfı izliyor”. (Sol gazetesinin ve Sözcü gazetesi yazarı Ciğdem Toker'in Şubat 2019'da yaptıkları haber).
Bir de damadın vakfı var. Küçük damadın. 41.1 milyon lira destekle belediyeden avanta teşvik alan vakıflar arasında listenin üçüncü sırasında Türkiye Teknoloji Takımı (T3) bulunuyor. Vakfın mütevelli heyeti başkanı, Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. 
Bu vakıflara ayrılan toplam para 843 milyon lira (eski parayla 843 trilyon ).Ama erişim yasağı var diye başka bir şey yazmayalım…!
Söylemesi benden…!
“Gönül belediyecileri” pastırmayı çok seviyor…!
Onun için İstanbul’un meşhur sırt pastırmasından asla vazgeçmeyecekler…!
Her şey sadece çok güzel olmayacak; her şey çok zor olacak…!
İstanbul’un işgali gibi; zırhlıların Dolmabahçe sarayına namlularını çevirmesi gibi….
Neyse… Biz yine de aynı soruyla bu yazıyı bitirelim;
“Alın size Nobellik soru; ‘Bir yılda, hatta üç ayda 100 bin liralık pastırma nasıl yenir…!’ ”


Önceki ve Sonraki Yazılar