"Ali babanın bir çiftliği var, çiftliğinde çakma bankacıları var...!"

Siyaset dünyasında şöhretli isimlerin "avanta" tadında bankalara yönetim kurulu üyesi olarak atanması bir anda bomba gibi gündeme düştü. İnsanlar şaşırdı çünkü atanan isimlerin hiç biri bankacı değildi. Bankacı olmadıkları gibi maaşlarını ATM'lerden çekme dışında bankayla bir işleri de olmamıştı. Herkes bir anda şaşırdı.

Ben de şaşıranlara çok şaşırdım...!

Sanki bu bir ilk...!

Sanki AKP hiç bir yerde kadrolaşmadı da bir tek bankalarda böyle bir işe kalkıştı...!

Bakın Oda TV'nin gözü kara,cesur, bedel ödemiş bir yazarı var; Soner Yalçın.

Soner Yalçın oturup kamu bankalarına nasıl hortum bağlandığını ve bu hortumun başındaki musluklara kimlerin oturtulduğunu 18 Eylül 2018 Salı  tarihinde şöyle yazmış;

"Erdoğan'ı biri uyarsın. Hangi partili olursa olsun temennimiz ortak: Yaşadığımız ekonomik krizi ülkemizin az zayiatla atlatması.

Kamu iktisadi şirketlerinin yönetiminde yer alan -bizzat Erdoğan'ın atadığı- AKP'lilere ne demeli? Hadi çemberi geniş tutmayalım; sadece kamu bankalarına bir göz atalım:

Son sekiz yıldır Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı kimdi: AKP eski Milletvekili Muharrem Karslı! Yönetim Kurulu Üyesi kimdi; AKP eski Milletvekili Mustafa Çetin. 15 Ağustos'ta yönetim yenilendi. Gelenler kim?  Mahmut Kaçar, AKP eski Milletvekili!

Örneğin… Metin Özdemir, altı yıldır banka yönetiminde. Bundan önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP eski meclis üyesi idi! Keza. AKP milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in damadı. Özdemir aynı zamanda Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi!

Diğer kamu bankalarında AKP'liler yok mu sanıyorsunuz? Örneğin Vakıfbank…Yönetim Kurulu Başkanvekili Şahap Kavcıoğlu, AKP eski Milletvekili…Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Yüksel, AKP eski Milletvekili…Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Ertem, Erdoğan'ın Başdanışmanı…Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Arısoy, AKP Bakan Yardımcısı… Eski Milletvekili Halil Aydoğan'dan, eski Milletvekili İsmail Alptekin'e kadar nice AKP'linin yolu bu banka yönetim kurulu üyeliğinden geçti…

Eskiden “arpalık” denirdi! Yaz yaz bitmez:

Vakıfbank Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Akbayrak, AKP kurucusu ve eski milletvekili! Bir diğer üye Metin Kırımlı Erdoğan'ın genel sekreteriydi. 

Ya Halk Bankası? Yönetim Kurulu Üyesi Cenap Aşçı, AKP'li eski Bakan. Yönetim Kurulu Üyesi Maksut Serim, Erdoğan'ın Başdanışmanı. Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Taylan Aydın, Erdoğan'ın Başdanışmanı. Türk Eximbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yıldırım, AKP eski Bakan Yardımcısı.

Bir başka kamu bankası…İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden personeliydi; KİPTAŞ'ta çalışıyordu!

İller Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yerebakan da belediyeci; Rize Ardeşen Belediyesi'nden gelme. Keza…Banka yönetim kurulu üyesi Mücahit Demirtaş da Erdoğan'la İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştı. Bir diğer yönetim kurulu üyesi Yusuf Büyük, Rize ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görev yaptı.

AKP kurucusu- eski milletvekili ve Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu da İller Bankası yönetim kurulu üyesi! Yönetimi sır gibi saklanan Birleşik Fon Bankası çatısı altında; Bayındırbank, EGSBank, Etibank, İktisat Bankası, Kentbank, Toprakbank, Çaybank, Derbank bulunuyor.

Bu banka, Demirbank, Sitebank, Sümerbank, Tarişbank, Bank Ekspres, Türk Ticaret Bankası gibi batan bankaların işlemlerini de yapıyor. Bir başka batırılan banka AdaBank TMSF himayesinde! TMSF kimin kontrolünde? Uzatmayayım.

Demem şu ki: Yakın tarihimizde ne çok -sadece 2001 krizinde- 22 banka battı.

Ağır bir krizle yine karşı karşıyayız… İktisadi çöküşü elbirliğiyle durdurmaya çalışırken Erdoğan yangına neden benzin bidonuyla gidiyor?"

Soner Yalçın'ın kalemine sağlık; iyi ama niye şöhretli 4 isim bankalara yönetim kurulu atandı diye şimdi yeni duymuş gibi herkesiz gözü bir karış açık bar bar bağırıyor.

Yeni mi duydunuz kardeşim siz bunları...?

Siyaset yapan muhalefetteki dostlar; niye kıyameti koparmadınız daha önce.

İstanbul'un yıllık gelirinin neredeyse dörtte biri (847 milyon lira) eş,dost,damat,oğul,kız,yakın akraba,partili vakıflara aktarılırken ;

"Bana ne benim param mı. Avantamı versin kime ne istiyorsa dağıtsın" diyen ben miydim.

"Bunların aç karınlarını ben doyurdum şimdi nankörlük yapıyorlar" denince hemen sütre gerisine yatıp oradan parmağını utanarak kaldırıp; "Vallahi ben o kadar yemedim" diyerek sızlanan ben miyim.

Neymiş;

"Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğine TBMM'nin eski başkanvekillerinden Sadık Yakut atandı.Kamu bankaları Vakıfbank ve Halkbank’ın 27 Mayıs'ta gerçekleştirilen Genel Kurul toplantılarında AKP’li isimler yönetime girdi. Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı, AKP'li eski İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise Halk Bank'ın Yönetim Kurulu Üyesi oldu. eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirileceğini duyururken, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Ziraat Bankası’nın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getiri"

Neymiş;

"Bu isimlerin hiç birinin bankacılık deneyimi, bu iş kolu ile ilgili hiç bir tecrübesi yokmuş".

Diplomasız imama koca bir ülkeyi teslim ederken kıllları bile kıpırdamayanlar şimdi ahkam kesiyorlar.

Hadi kardeşim, hadi...!

"Geçti Borun pazarı sür eşeği Niğde'le...!"

Sanki ortada bir ülke, bir vatan kalmış gibi feveran etmeyin...!

Artık birbirinizi kandırmayı bırakın...!

The End...!

Bu ülke bitti, geleceği de kalmadı...!

Ne demişti o bizim gülyüzlü temizlik işçisi kendisine bulaşan delikanlıya;

"Oğlum bak git işine...!"

Önceki ve Sonraki Yazılar