Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 22.10.2020 08:31

İspanya'da sağlıkçılar ayakta: Soyunarak eylem yaptılar

İspanya’nın başkenti Madrid’de sağlık emekçileri koronavirüs salgınından dolayı ağırlaşan çalışma şartlarını ve sağlığın özelleştirilmesini protesto etti. Barcelona’da da yapılan gösterilerde, buradaki çalışanlar tepkilerini soyunarak gösterdi.

İspanya’da sağlık emekçilerinin bağlı olduğu 4 sendika bulunuyor. Sendikalar, başkent Madrid’de bulunan Ramon y Cajal Devlet Hastanesi önünde protesto için ortak çağrı yaptı. Sağlıkçıların şikayetleri arasında; sağlık personeli eksikliği, yapılan yatırımların durması ve koronavirüse karşı alınan tedbirlerin yetersizliği bulunuyordu.

Barcelona’da sağlıkçılar soyundu

Barcelona’da yapılan gösteride, sağlıkçılar soyunarak yalnızca iç çamaşırları ve önlükleriyle kaldı. Alkışlarla ve sloganlarla yapılan eylemler ülke genelinde ses getirdi.

Ne istiyorlar?

Madrid’deki eylemde konuşan laboratuvar görevlisi Doktor Martin Robles, departmanında çalışanların yüzde 80’inin geçici sözleşmeli personel olduğunu belirterek “Hiçbir güvencemiz yok, koronavirüsten dolayı işlerimiz çok yoğun. Personel eksikliğimiz var” ifadelerini kullandı. Doktor Robles, İspanya’nın daha önce en iyi sağlık hizmetine sahip ülkelerden biri olarak gösterildiğini ancak salgın döneminde sektörün tıkandığını ifade etti.

"Tahammül edemeyecek durumdayız"

Yerel yönetimlerin koronavirüs verilerini manipüle ettiğini öne süren sağlık emekçileri Marta Gomez ve Ruth Garcia, “Artık tahammül edemeyecek durumdayız. Tükendik, meslektaşlarımız insanüstü bir çaba gösteriyor” dedi.

Eylemler devam edecek

Öte yandan protesto edilen bir başka durum ise devlet hastanelerine yatırım yapılmaması oldu. Sağlık emekçileri sendikası CSIL görevlisi Antonia Diaz, eylemlerin devam edeceğini ifade etti.

İspanya'da koronavirüs

İspanya, Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri. Ülkede vaka sayısı 1 milyonu, can kaybı ise 34 bini aştı. Sağlıkçılar uzun süredir ülkede protesto gösterileri düzenliyor. Geçtiğimiz hafta sonu da 40’tan fazla şehirde özelleştirmeler ve personel eksiklikleri protesto edilmişti.

ekran-resmi-2020-10-21-17-03-12.png

Dünya