Saray'ın mimarının tasarlayacağı milyarlık arazide at binip ok atacaklar

Emlak Konut GYO’nun 1.8 milyar liraya satın aldığı Halkalı’daki 960 bin metrekarelik arazinin bir bölümünde geleneksel sporlar icra edilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2021 13:56
Saray'ın mimarının tasarlayacağı milyarlık arazide at binip ok atacaklar

Marmara Üniversitesi, 2016 yılında Halkalı, Nişantaşı ve Bahçelievler Yerleşkeleri’ni TOKİ’ye devretti. Karşılığında ise Maltepe'deki Kenan Evren Kışlası arazisini aldı.

Öte yandan TOKİ, aynı yıl üç kampüsün arazisini 2 milyar 277 milyon lira bedelle iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na sattı.

Projede Atasporları Merkezi de yer alıyor

Emlak Konut GYO, 1 milyar 822 milyon liraya satın aldığı Halkalı'daki toplam 959 bin 388 metrekare büyüklüğündeki arazide “Bizim Mahalle” adlı bir proje 6 etapta inşa edilecek. Emlak Konut GYO tarafından Ağustos 2017’de tanıtımı yapılan ve 7 bin konutun hayata geçirileceği projede Atasporları Merkezi de yer alıyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Halkalı Bizim Mahalle kapsamı içerisinde 115 bin metrekare kapalı alana sahip Atasporları projesi; atçılık, okçuluk, güreş, mangala, cirit gibi spor faaliyetlerine ev sahipliği yapacak.

Sona yaklaşılan proje, Saray'ın mimarı olan Şefik Birkiye tarafından tasarlandı. 

Proje bittikten sonra Okçular Vakfı tarafından geleneksel oyunların yeniden canlanması ve yaygınlaşması için uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapması bekleniyor.