RTÜK'te 'pusula' tartışması

RTÜK'te 'pusula' tartışması
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter üzerinden RTÜK üyesi İlhan Taşçı’ya yanıt verdi. Taşçı ise Şahin'in bu sözlerine bir basın açıklamasıyla karşılık verdi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Taşçı’nın BirGün gazetesine verdiği demeçte saray kontrolündeki özel bir ekibin muhalif kanalları sürekli izlediğini ve buna karşılık RTÜK’ün ceza kestiğini ileri süren sözlerine Ebubekir Şahin sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Şahin, Taşçı'nın tarafsız olmadığını ileri sürerek; kendisinin kanunlar çerçevesinde hareket ettiğini ifade etti. Şahin, pusulasının 'millet' olduğunu öne sürdü. RTÜK üyesi İlhan Taşçı ise Ebubekir Şahin’in bu sözlerine yanıt verdi. Taşçı, pusulasının “hakikat, adalet ve hukukun üstünlüğü” olduğunu belirttiği yanıtında, önceliğinin Saray’a yakınlığıyla ya da uzaklığına bakmaksızın yayıncılar hakkında adil kararlar alabilmek olduğunu vurguladı.

Taşçı, kurulun varlık nedeninin de bu olduğunu belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu konudaki en büyük görev size düşmektedir. RTÜK Başkanı olarak bunu sağlamanız halinde kurumun saygınlığına ilişkin tartışmalar da son bulacaktır.

RTÜK’ün her saygıdeğer üyesi gibi benim de görevim basın özgürlüğü ve özgür yayıncılığın önündeki engelleri kaldırmaktır. Yayıncı kuruluşlara bakış açımızdaki temel ilke, ne tür bir yayıncılık faaliyeti ve anlayışı içinde olurlarsa olsunlar, “Basın ve düşünce özgürlüğü; ifadeyi yayma ve yurttaşların haber alma hakkı özgürlüğü” bağlamındadır.

Bu temel ilkeye bağlılık, yayıncıdan yana tavır almak demek değildir. Tersine görevimizin gereğidir. Kamu vicdanını rahatsız eden kararları nedeniyle RTÜK Başkanının kamuoyundaki tartışmalardan rahatsız olmasına gerek yoktur. Bu tartışmaları bitirmenin yolu, yayıncılara çifte standart uygulamamak ve adil olmayan kararlara imza atmamaktır.

ATV'ye gelen 90 bin şikâyete işlem yapılmamıştı

Taşçı daha önce de ATV’ye 6 ayda 90 bin şikâyet geldiğini ancak bunların hiçbiri hakkında işlem yapılmadığını dile getirmişti.

Halk TV, TELE1 gibi kanallara RTÜK’ten yağan cezalara karşın Ebubekir Şahin’in “Kimi medya kuruluşlarının hamiliğine soyunurken kimilerineyse düşmanca tavır takınmanız tarafsızlık ilkemizi zedelemektedir. İvedi olarak kurum menfaatleri açısından bundan vazgeçmenizde fayda var” diyerek Taşçı’yı eleştirmesi ise dikkat çekti.

"Cumhurbaşkanımızdan talimat gelirse emir telakki ederiz" demişti

Şahin, RTÜK’ün pusulasının ‘millet’ olduğunu ve TBMM’de ‘millet iradesiyle çıkan’ yasaya göre hareket ettiğini ileri sürerken, “Sizlerin saray hayallerini ve özel ekip özlemlerini anlayışla karşılayabilirim ama bizler kanunlar çerçevesinde hareket etmeyi şiar edinmiş anlayıştan gelmekteyiz” dedi.

Şahin’in bu sözleri akıllara daha önce söylediği, ”Cumhurbaşkanımızdan talimat gelirse emir telakki ederiz” sözlerini getirdi.

Gece yarısı 'Abdülhamit' tweeti

Şahin, “Anlaşılan Sayın İlhan Taşçı tüm zamanını ‘yandaş/iktidara yakın’ diye yaftaladığı kuruluşları takibe ayırıyor ama biz RTÜK olarak hiçbir kuruluşu özel olarak takip etmiyoruz” dedi.

Şahin’in bu sözleri ise akıllara Ülke TV’de katıldığı programda ‘listelerden’ bahseden Sevda Noyan için günlerce harekete geçmeyip TELE1’deki Abdülhamit’e yönelik sözler nedeniyle gece yarısı tweet atmasını getirdi.

Şahin sosyal medya paylaşımını ise şu sözlerle sonlandırdı:

"Dileğim ve beklentim odur ki, bir siyasi partinin temsilcisi gibi değil de özünde bağımsızlık olan RTÜK Üyeliğinin gerektirdiği vakarla  zihinlerimiz siyasetten arınmış olarak görevimizi yerine getirelim. Artık kanalları kategorize etmekten, ayrım yapmaktan lütfen vazgeçelim."

Etiketler :