‘Parti Değiştirenin Vekilliği Düşsün’

‘Parti Değiştirenin Vekilliği Düşsün’
CHP'li Devrim Kök, partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliğinin düşmesi için kanun teklifi verdi.Yeni yasama yılının ilk teklifi CHP’den geldi. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, partisinden istifa...

CHP'li Devrim Kök, partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliğinin düşmesi için kanun teklifi verdi.

Yeni yasama yılının ilk teklifi CHP’den geldi. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliğinin düşmesi için kanun teklifi verdi. Meclis’teki hükümet kurma senoryolarında ise AKP’nin başka partilerden milletvekili transfer ederek hükümet kurması konuşuluyordu.

Kök, Partisinden İstifa Ederek Başka Bir Partiye Giren Milletvekilinin Üyeliğinin Düşmesine Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Teklife göre; seçildiği partisinden istifa eden milletvekili seçildiği dönem sona erinceye kadar görevine bağımsız olarak devam edecek. Seçildiği partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliği kendiliğinden düşecek.

Teklifin gerekçesinde transferlere dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Farklı gerekçelerle partisinden istifa eden bir milletvekilinin bir başka seçim dönemine kadar bağımsız olarak milletvekilliğini sürdürebilmeli ancak bir diğer partiye de transfer olamaması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde neredeyse 100’ün üzerinde milletvekili transferinin gerçekleşmesi ve bu transferlerin bazılarının grup olarak gerçekleştiği göz önüne alındığında, hem seçmen iradesine saygı, hem de milletvekilliğinin etkinliğinin, sorumluluğunun ve verimliliğinin artması açısından bu değişiklik son derece önemlidir.”