Kardan Adam Değil, Kardan Kutup Ayısı

Gümüşhaneli kamyon şoförü Cihan Oral yoğun kar yağışının ardından içindeki sanat aşkını kardan adam yerine ‘kardan kutup ayısı’ yaparak ortaya koydu.Oral’ın ayakkabı çekeceğiyle yaptığı sanat eseri vatandaşın...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kardan Adam Değil, Kardan Kutup Ayısı

Gümüşhaneli kamyon şoförü Cihan Oral yoğun kar yağışının ardından içindeki sanat aşkını kardan adam yerine ‘kardan kutup ayısı’ yaparak ortaya koydu.

Oral’ın ayakkabı çekeceğiyle yaptığı sanat eseri vatandaşın selfie çekilme mekanı oldu.  Torul ilçesine bağlı İnkılap köyünde ailesiyle birlikte yaşayan 35 yaşındaki üç kız babası Oral, kış mevsimi nedeniyle çalışamayınca içindeki sanat aşkını çeşitli eserler yaparak ortaya koyuyor. Sanatıyla ilgili hiçbir eğitim almayan Oral, köyde sanata olan ilgisiyle ve resimleriyle biliniyor. Üç kız çocuk babası olan Oral’ın çocukları da aynı sanata ilgili. Daha çok portre ve manzara resimleri yapan Oral, geçtiğimiz hafta gerçekleşen kar yağışının ardından geçtiğimiz yıl yaptığı gibi bu yıl da kardan kutup ayısı yaptı. Bir metreyi bulan kar yağışının ardından kutup ayısı ve yavrusunu ortaya çıkaran Oral, ayıların ağzı, kulakları ve burnunu da ayakkabı boyası ve kömürle boyadı.

Gerçeğine tıpatıp benzeyen kardan ayı vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Köy kahvesi ve camisinin hemen önündeki kardan ayıyı gören hemen herkes yanındaki akıllı telefonlar vasıtasıyla özçekim-selfie yaparak sosyal medyada paylaştı.

“KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KUTUP AYISI YAPTIM”

Resim sanatına eskiden beri hevesinin olduğunu kaydeden Oral, geçen yıl yine kutup ayısı yaptığını söyledi. Asıl işinin şoförlük olduğunu, kış mevsiminde şoförlük yapmaması nedeniyle boş zamanını değerlendirmek için bu tür faaliyetler yaptığını dile getiren Oral, niçin kutup ayısı yaptığını “Küresel ısınma sonucu nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kutup ayılarına dikkat çekmek istedim” sözleriyle açıkladı.

Herhangi bir eğitim almadığını, İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu ifade eden Oral, ilk yapmaya başladığı günlerde aşırı soğuk nedeniyle çok fazla zaman ayıramadığı kutup ayısını iki gün içerisinde bitirdiğini söyledi. Herkesin kardan adam yaptığını kendisinin de böyle bir şey düşündüğünü dile getiren Oral, “İnsanların daha çeşitli şeyleri görebilmesi için kutup ayısı yapmaya karar verdim. Geçen yıl da yapmıştım. Hayvanları sevmeliyiz. Peygamber efendimizin de hadisleri var bu konuda” dedi.

“HERHANGİ BİR EĞİTİM ALMADIM”

Lise yıllarından beri resim yaptığını, bu tür eserleri geçen yıldan beri yaptığını kaydeden Oral, daha çok portre, manzara ve karakalem çalıştığını ve herhangi bir eğitim almadığını vurguladı.

Kutup ayısının yapım aşamalarını da aktaran Oral, kürekle kaba şeklini verdiğini ayıya malzeme olmadığından dolayı ayakkabı çekeceği-kerata- ile şekil verdiğini, gözlerini ve kulaklarını ise kömür ve ayakkabı boyasıyla yaptığını söyledi.

Ayıyı yaptıktan sonra çok sayıda fotoğraf, video çeken olduğunu, hatta ayının sırtına “Yakışıklı”, “Yogi” gibi isimler yazdıklarını belirten Oral, önümüzdeki günlerde hava uygun olursa Mimar Sinan’ın büstünü yapmayı planladığını da sözlerine ekledi. Kızları ile çalışmasını tamamlayarak kardan kutup ayısına son şeklini veren Oral’a yardımcı olan yeğeni 4 yaşındaki Zeynep Oral ise sempatik tavırlarıyla mikrofona kutup ayılarının nerede yaşadığını söylemesi renkli görüntülere sahne oldu.