CHP'li Akın: Enerji zamları, emekli ve memur zammını cebe girmeden eritti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz ve elektrikte yapılan zamların; temmuz ayındaki emekli ve memur maaşı zamlarını büyük oranda erittiğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Temmuz 2021 11:20
CHP'li Akın: Enerji zamları, emekli ve memur zammını cebe girmeden eritti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz ve elektrikte yapılan zamların; temmuz ayındaki emekli ve memur maaşı zamlarını büyük oranda erittiğini belirtti. Akın, “Enerji zamları, emeklimizin ve memurumuzun zamları henüz ceplere girmeden eritti. Memur zammının yüzde 40’ı, SSK emeklisi zammının yüzde 70’i, Bağkur emeklisi zammının da yüzde 77’si elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla geri alındı. Zam sihirbazı AK Parti iktidarı, şapkadan elektrik ve doğalgaz zammını çıkarırken; memur ve emeklimize yapılan zamları yok etti” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın yaptığı çalışma; emekli ve memur maaşlarındaki artışın elektrik ve doğalgaza gelen zamlar karşısında nasıl eridiğini gözler önüne serdi. CHP’li Akın’ın çalışmasında özetle şunlar yer aldı:

'Faturalar aylık 140 lira artacak' 

"2021 yılında elektriğe yapılan zamların toplamı yüzde 21,9’u bulurken; doğalgaza yapılan zamların toplamı yüzde 18,8 olarak gerçekleşti. Bu zam oranları dikkate alındığında ortalama 230 kilovatsaat tüketime göre elektriğe yapılan zamlar faturayı ortalama 38 lira; ısınma amacıyla ortalama 300 metreküp tüketime göre doğalgaza yapılan zamlar ise faturayı ortalama 102 lira artıracak. Buna göre yalnızca elektrik ve doğalgaz faturalarına yapılan zamlar; ortalama bir tüketimde bütçelere her ay en az 140 lira tutarında ek yük getirecek.

'Maaş zamları cebe girmeden eriyor'

Memur ve emeklilerin maaşları resmi olarak açıklanan enflasyon rakamına göre yüzde 5,45 enflasyon farkı dikkate alındığında yüzde 8,45 oranlarında artacak. Maaş artışları başta milyonlarca emekli vatandaşımız olmak enerji faturalarına yapılan zamlar nedeniyle ceplere girmeden erimeye başlayacak.

'Memur zammı yüzde 40 eridi'

Temmuz ayı itibarıyla yapılan son zamla en düşük memur maaşı 3 bin 991 liradan 4 bin 336 liraya çıkacak. Buna göre memur maaşı 345 lira artacak. Ortalama tüketim değerleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre enerjiye yapılan zamlar ise faturaları en az 140 lira tutarında artıracak. Buna göre en düşük memur maaşına yapılan son zammın yüzde 40 yalnızca enerji faturalarına yapılan zamma gidecek. Memura yapılan zam neredeyse yarı yarıya erimiş olacak.

'BAĞKUR ve SSK emekli zammı da eridi' 

Zamla birlikte en düşük SSK emekli aylığı 2 bin 326 liradan 2 bin 547 liraya çıkacak. Buna göre SSK emekli aylığı 201 lira artacak. Enerji faturalarına yapılan zamlarla aylık 140 lira ek yük dikkate alındığında SSK emekli aylığının yüzde 70’ı yalnızca enerji zamları nedeniyle erimiş olacak. En düşük Bağkur emeklisinin maaşı da yapılan zamla 2 bin 104 liradan 2 bin 286 liraya çıkacak. Bağkur emeklisinin maaşındaki artış 182 lira olacak. Enerji faturalarına yapılan zammın aylık ek maliyeti 140 lira olduğu dikkate alındığında; Bağkur emeklilerinin maaş zammı yüzde 77 oranında erimiş olacak.

'BAĞKUR ve tarım emekli zammı tamamen bitti'

En düşük Bağkur tarım emeklisinin maaşı da bin 639 liradan bin 781 liraya çıktı. Buna göre Bağkur tarım emeklisinin maaşındaki artış 141 lira oldu. Bağkur tarım emeklisinin maaşına yapılan zam; enerji faturalarına yapılan zammın aylık ek maliyeti dikkate alındığında neredeyse tamamen (yüzde 99 oranında) erimiş olacak.”