Endonezya'dan Çin'in aşısına onay: Yüzde 65.3 koruma sağladı

Endonezya'dan Çin'in aşısına onay: Yüzde 65.3 koruma sağladı

Endonezya Gıda ve İlaç Ajansı, Türkiye'nin de kullanmaya hazırlandığı Çin menşeli CoronaVac aşısına acil kullanım onayı verdi.

Endonezya Gıda ve İlaç Ajansı'ndan yapılan açıklamada, Sinovac firmasının ürettiği aşının Endonezya'da yapılan Faz-3 denemelerinde yüzde 65.3 oranında koruma sağladığı belirtildi. Aşının etkililik oranını ilk açıklayan ülke Türkiye olmuş ve Türkiye’de SinoVac’ın etkililik oranı yüzde 91.25 olarak kayıtlara geçmişti. Türkiye’nin bu açıklamasından sonra Brezilya’da da geçen haftalarda aşının etkililik oranının yüzde 78 olduğu duyurulmuştu.

Endonezya Gıda ve İlaç Ajansı, Türkiye'nin de kullanmaya hazırlandığı Çin menşeli CoronaVac aşısına acil kullanım onayı verdi. Açıklamada, Sinovac firmasının ürettiği aşının Endonezya'da yapılan Faz-3 denemelerinde yüzde 65.3 oranında koruma sağladığı belirtildi. Endonezya Çinli Sinovac'ın koronavirüs aşısı CoronaVac'a onay veren ilk ülke oldu.

Açıklama Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu'nun başkanı Penny K. Lukito tarafından yapıldı.

Türkiye: Etkililik oranı yüzde 91.25

Bakan Koca, "Artık aşının Türk insanınsa etkili olduğundan eminiz" diyerek aşının güvenilirliğini duyurmuştu. Bilim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, CoronaVac isimli aşının, toplam aşı etkinliğinin yüzde 91,25 hesaplandığını söylemişti.

Brezilya: Etkililik oranı yüzde 78

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun bu aşıya karşı olduğu bilinirken, ülkenin ilaç düzenleyici kurumu olan Anvisa "Acil kullanım başvurusunda onay için yeterli veri yok" açıklaması yaptı. Butantan Enstitüsü'den geçtiğimiz perşembe günü yapılan açıklamada aşının Faz-3 denemelerinde 'yüzde 78 oranında koruma sağladığı belirtildi ve Anvisa'ya acil kullanım onayı için başvuru yapıldı.

Dünya