İçme suyu barajlarına santral geliyor

AKP’nin müsilajın önlenmesiyle ilgili verdiği kanun teklifinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni bir yetki daha çıktı. Teklif yasalaşırsa Erdoğan bazıları büyükşehir belediyelerinde bulunan içme suyu barajlarının kullanım yöntem ve oranlarını belirleyebilecek. Yani istediği baraja hidroelektrik santrali yapılmasına karar verebilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 12:35
İçme suyu barajlarına santral geliyor

AKP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan, "müsilajın önlenmesi" gerekçesine dayandırılan yasa teklifinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yeni bir yetki daha çıktı.

Cumhurbaşkanlığına içme suyu barajlarındaki suyun kullanım yöntem ve oranlarını belirleme yetkisi veren düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, sulama ya da içme suyu için kullanılan barajlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla enerji üretimi amacıyla kullanılabilecek.

Çevre Ajansı’nı kuran ve yılbaşında "sıfır atık" hedefiyle Depozito Yönetim Sistemi’ni hayata geçiren iktidar, bu proje için özel işletmelerle yapacağı 10 yıl ve üstü anlaşmaları yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirebilecek. Düzenlemenin yasalaşması durumunda, yap-işlet-devret kapsamında geri dönüşüm için marketlere ve belirlenen alanlara depozito sistemini kuracak şirketlere garanti ödemeleri de yapılabilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, ilgili düzenleme hakkında yönetmelik hazırlamakla yetkilendirilecek. Teklifte Marmara Denizi’nde meydana gelen müsilaj ile mücadele kapsamında ise idari para cezası miktarlarında artış yapılması öngörülüyor.


KÖİ olağan iş yapma yöntemi oldu


TBMM Çevre Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Murat Bakan, AKP’nin "kârı şirketlere, zararını vatandaşlara ve ülkenin yarınlarına yükleyen" anlayışını depozito sisteminde de kullanmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“AKP, sadece ileri teknoloji veya yüksek maddi kaynak gerektiren projelerle sınırlı tutulması gereken kamu özel işbirliği (KÖİ) modeliyle yatırım yöntemini, olağan iş yapma yöntemi haline getirdi. KÖİ’ler kamunun yürütmesi gereken yatırım projelerinin görünür gelecekteki gelirinin bugünkü hükümeti finanse eden şirketlere tahsisi için birer siyasi araç haline geldi.”