Halk TV Canlı Yayın
Mücadele başarıyla sonuçlandı: Almanya'da hijyenik pedlerden alınan KDV düşürüldü
Kadınların ve trans bireylerin menstrüel dönemde zorunlu ve temel olarak kullanmak zorunda oldukları ped ve diğer hijyen ürünlerindeki vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verilmiş fakat kabul edilmemişti. Almanya'da ise kabul edildi.

Türkiye ve dünyada “tampon vergisi” adıyla anılan hijyen ürünlerinden şu anda yüzde 18 oranında vergi alınıyor. Erkekler için cinsel gücü artıran ilaçlara yüzde 8 oranında vergi uygulanıyor olmasının cinsiyet eşitsizliği olduğunu daha önce CHP'li Sera Kadıgil tarafından Meclis gündemine getirilmişti. Kadıgil, ortalama bir kadın hayatının 2 bin 535 gününde, yani yaklaşık yedi yılı boyunca regl olduğunu ve ped ya da tampona ihtiyaç duyduğunu belirterek “İngiltere'de yapılan hesaba göre kadınlar hayatlarının 38 gününü kadın hijyen ürünlerini alabilmek için çalışarak geçirmektedir” bilgisini paylaşmıştı.

Almanya'da mücadele sonuç getirdi

Gazeteci Oktan Erdikmen'in paylaşımına göre;

"Almanya'da hijyenik pedlerden alınan KDV, %19'dan %7'ye düşürüldü. Bu yönde, "Regl olmak lüks değildir" sloganıyla bir kampanya yürütülüyordu.

Elektronik kitap, dergi ve gazete KDV'si de %7'ye indirildi. Ayrıca, elektrikli ve hibrit otomobil alacaklara teşvik verilecek."