Humeyni'nin Torunu Hakkında Flaş Karar

Humeyni'nin torunu seçimlere katılamayacak.İran'da Şubat ayında yapılacak Uzmanlar Meclisi seçimleri için adaylık başvurusunda bulunan İran İslam Devrimi'nin kurucu lideri Ayetullah Humeyni'nin torunu Hasan Humeyni seçimlere katılma...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Humeyni'nin Torunu Hakkında Flaş Karar

Humeyni'nin torunu seçimlere katılamayacak.

İran'da Şubat ayında yapılacak Uzmanlar Meclisi seçimleri için adaylık başvurusunda bulunan İran İslam Devrimi'nin kurucu lideri Ayetullah Humeyni'nin torunu Hasan Humeyni seçimlere katılma hakkı kazanamadı.

İran medyasında yer alan haberlere göre, adayların yeterliliğini belirlemekle yükümlü Anayasayı Koruyucular Konseyi, torun Humeyni'nin seçimlere katılamayacağına karar verdi.

Ret kararına ilişkin resmi açıklama yapılmazken, ülke basını Humeyni'nin konseyin düzenlediği sınava katılmadığına dikkat çekti.

Kadın aday adaylarının da tümünün diskalifiye edildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ülkenin etkin siyasi şahsiyetlerinden eski cumhurbaşkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, adaylığı onaylanan kişiler arasında bulunuyor.

Ana görev olarak ülke liderini seçme ve denetlemekle mükellef olan 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi'nin tüm üyeleri dini kimlikleri ağır basan kişiler. 5'inci dönem Uzmanlar Meclisi seçimleri milletvekili seçimleri ile eş zamanlı olarak 26 Şubat'ta yapılacak.