Akşener: AYM üyesi istifa etmeli

Akşener: AYM üyesi istifa etmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk'te canlı yayında Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın ''ışıklar yanıyor'' paylaşımının darbe iması olup olmadığı sorusuna yönelik İYİ Parti lideri Meral Akşener, söz konusu tweetin AKP'ye yaradığını ve bunun bilinçaltını harekete geçirecek bir tweet olduğunu savundu. Akşener, bürokratların siyasilere yönelik tavır koymalarının doğru olmadığını söyledi.

Akşener, "O tartışmayı ben Türkiye açısından çok manidar buluyorum, doğru bulmuyorum. Çünkü Türkiye uzun bir zamandır kurumlarını tahrip eden, saygınlığını yerle bir eden bir bakış açısıyla yönetiliyor" diye konuştu.

"Yıldırım istifa etmeli"

Akşener, AYM üyesi Yıldırım'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Baroların önce hedef gösterilip daha sonra bölünmesini örnek veren Akşener, AYM'nin hedef gösterildiği bir dönemde tartışmaları haklı noktaya getirecek bir hareket yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Akşener, "AYM kararlarını beğenmezsiniz ama mutlaka uygulamalısınız" diye konuştu.

Darbe paranoyası

Veysi Ateş'in  Türkiye'nin darbe paranoyasından nasıl kurtulacağız sorusuna Akşener, 1995 seçimlerine atıfta bulunarak Türkiye'de siyasetçilerin siyaset yapmalarının önüne geçildiğini vurguladı. Akşener, "AKP iktidara geldiğinde devlet-millet barışmasını bu arkadaşların yapabileceğine inandık''dedi ve şu an ki AKP yönetiminin nefes aldırmadığı bir dönem yaşattığından bahsetti. 

28 Şubat yorumu

Akşener 28 Şubat'la ilgili şu ifadeleri kullandı:

28 Şubat bana sorulduğunda "Keşke rahmetli Erbakan Hoca'ya bir şans tanınsaydı," demiştim. Refah Partisi geleneğinin içinde yer alan İslâmi hayat tarzına yönelik devlet yönetme hayali olan o yapının önünün kesilmesi ve siyaset üretme imkanlarının elinden alınmasıyla daha geriye de gidebiliriz.