Türkiye gazetesinde bulmaca sorusu: Sapık bir mezhep?

Türkiye gazetesinde bulmaca sorusu: Sapık bir mezhep?

Türkiye gazetesinin dünkü bulmacasında yer alan soru tepkilere yol açtı. "Sapık bir mezhep" diye sorulan sorunun yanıtı "Şii" olarak veriliyor. Gazete yetkilileri durumu "dikkatsizlik" diye niteledi.

Türkiye Gazetesi'nin dünkü sayısında yer alan bulmaca ekinde skandal bir soru yer aldı. Bulmacada, 'Sapık bir mezhep' sorusuna üç harflik boşluk bırakıldığı görüldü.  

sii.jpg

Bulmaca yukarıdan aşağı doldurulunca yanıtın "Şii olduğu" tartışmasız şekilde ortaya çıktı. Dahası bulmaca çözülünce, ortak karede çakışan "Dört hak mezhepten biri"  sorusunun yanıtının da "Hanefi" olduğu ortaya çıkıyor. Kulanılan ayrımcı ve bir toplumsal kesimi aşağılayıcı dil nedeniyle bulmacaya tepki büyük oldu. 

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan Halk TV'nin konuyla ilgili sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: "Bahse konu bulmacada, dikkatsizlikle istenmeyen bir ifade kullanılmış. Bu konuda ilgili arkadaşlara gerekli ikaz yapılmıştır. Bu ifadenin kullanımında özel bir kasıt yoktur."  

Fethullahçıların Zaman gazetesinde 1980'lerin sonunda yer alan bir kare bulmacada aynı şekilde "Sapık bir mezhep" sorusu sorulmuş, yanıt olarak da "Alevilik" verilmişti.