Uzayda Oluşup Dünya’ya Düşen Elmaslar

Uzaydan dünyaya düşen bazı göktaşlarında az miktarda elmasa rastlanıyor. Yeni araştırmalar, bu elmasların uzun zaman önce parçalanan gezegenimsi bir yapıda oluşmuş olabileceğine işaret ediyor.Hatırlayanlar bilir ki 2008’de...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Uzayda Oluşup Dünya’ya Düşen Elmaslar

Uzaydan dünyaya düşen bazı göktaşlarında az miktarda elmasa rastlanıyor. Yeni araştırmalar, bu elmasların uzun zaman önce parçalanan gezegenimsi bir yapıda oluşmuş olabileceğine işaret ediyor.

Hatırlayanlar bilir ki 2008’de dünyaya düşen bir göktaşı atmosfere girince parçalanmış ve Sudan’daki Nubian Çölü üzerine düşmüştü. İlk kez bir göktaşı dünyaya düşmeden önce tespit edilip takibe alınmıştı. Almahatta Sitta adı verilen göktaşının çölde birçok parçası bulundu ve bu kaya parçalarında elmas olduğu tespit edildi. Çoğu göktaşı elmas içerdiği için bunda şaşılacak bir şey yoktu. Fakat yeni bir araştırma, bu elmasların daha önce göktaşlarında görülenlerden çok daha büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Buradan yola çıkan bilim insanları bu elmasların farklı bir biçimde oluştuğu sonucuna vardı. Büyük elmaslar genellikle gezegen büyüklüğündeki kaya parçalarının içinde oluşuyor.. Bilim insanlarının tezleri doğrulanırsa bu elmasların güneş sistemimiz oluştuğu sırada var olan ve sonra parçalanan bir gezegenden geldiği sonucuna varılacak.

Araştırmanın sonuçları Geochimica et Cosmochimica Acta adlı dergide yayımlandı. Japonya’nın Hiroşima Üniversitesi’nden Masaaki Miyahara ve ekibi göktaşı örneklerini inceledi. Elmasların 40 ila 100 mikrometre(metrenin milyonda biri) büyüklükte olduğu görüldü. Fakat bazıları parçalanmış görünüyordu ve farklı kristallerin tümü aynı tarafa yönelmişti. Bu ise bazı küçük elmasların daha büyük bir elmasın parçaları olduğuanlamına geliyordu.

Göktaşlarındaki elmasların küçük gezegenler olarak da bilinen asteroidlerin çarpışması sonucu oluştuğuna inanılıyor. Çarpmanın etkisi öyle güçlü oluyor kigezegendeki karbonu minik elmaslara dönüştürecek halde sıkıştırıyor. Fakat bugöktaşında bulunan elmaslar çok büyük olduğundan bu şekilde oluşmuş olamazlardı. Araştırmayı kaleme alanlar bunun ancak iki yoldan mümkün olabileceği kanısında.

Birincisi, bu elmaslar tek tek karbon atomlarının uzay boşluğundaki seyrek gazların içinde yavaş yavaş birikmesi sonucu oluşmuş olabilir. Fakat bu olasılığa fazla şans verilmiyor. Daha olası bir açıklama ise elmasların gezegenlerin etrafındaki küçük gezegenimsi yapılar içinde oluşmuş olması olarak değerlendiriliyor. Bu yapılar gezegenden küçük, asteroidden büyük kaya parçalarıdır. Eğer bu açıklama doğru ise bu gezegenimsi yapı çok uzun zaman önce parçalanmış ve Almahata Sitta göktaşı da onun küçük bir parçasıdır.