PlayStation 5 için müjdeli haber!

PlayStation 5 için müjdeli haber!

E3 2020‘de tanıtılacak olan PlayStation 5 ile ilgili yepyeni detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Şimdi de merakla beklenen PlayStation 5‘in geriye uyumlu olacağı ortaya çıktı.

Daha önceden paylaşılan raporlarla beraber, Sony’nin yeni oyun konsolu ile ilgili birçok önemli detay ortaya çıkmıştı. Ancak paylaşılan raporlarda, PS5‘in geriye doğru uyumlu olup olmayacağı hakkında bir bilgi paylaşılmamıştı.

Bugün ortaya çıkan bir patent ile beraber Sony‘nin yeni oyun konsolunun geri doğru uyumlu olacağını işaret ediyor. Patentte yer alan bilgilere göre, PS5‘in eski uygulamaları çalıştıracağı belirtiliyor.

Tabi, söz konusu bu durum hakkında şimdilik resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat, şirkete yakın kaynaklarca elde edilen bilgiler doğrultusunda yeni nesil konsolun geri dönük uygulamaları ve oyunları açacağı ön görülüyor.

Peki, PlayStation 5 özellikleri nasıl olacak?

PS4 Pro’da olduğu gibi sekiz çekirdekli bir işlemcisinden güç alacak olan PS5’in ayrıca AMD Zen 2 mimarisine ev sahipliği yapacağı da ileri sürülüyor.

PS5’güç verecek olan işlemcinin, PS4’ün mevcut Jaguar tabanlı işlemcisine kıyasla yüzde 50 oranında daha hızlı olacağı tahmin ediliyor. Aktarılan bilgilere göre, bu işlemcinin hızının da 3.2 GHz seviyesinde olacağını da görüyoruz.

Her bakımdan kullanıcısına eşsiz bir deneyim vaat eden PS5′in ayrıca grafik işlemcisinin minimum 1 GHz hızında çalışacağı tahmin ediliyor.

Bunun haricinde, PlayStation 5 modelinin TFLOPS değeriyle de ön plana çıkacağını söylemişti. Sony’e yakın kaynaklarca edinilen bilgiler, yeni nesil oyun konsolunun 10 TFLOPS‘tan daha yüksek bir değere sahip olacağını belirtiyor.