Odun yakarak elektrik üretiyor

RİZE'nin Pazar İlçesi Sahil Köyü'nde yaşayan 46 yaşındaki Şaban Ali Yazıcı, elektrik bulunmayan yaylada ilginç bir buluşa imza attı. Yazıcı, kuzineye monte ettiği bir sistemle odun yakarak elektrik üretmeye başladı.Çaykur'da...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Odun yakarak elektrik üretiyor

RİZE'nin Pazar İlçesi Sahil Köyü'nde yaşayan 46 yaşındaki Şaban Ali Yazıcı, elektrik bulunmayan yaylada ilginç bir buluşa imza attı. Yazıcı, kuzineye monte ettiği bir sistemle odun yakarak elektrik üretmeye başladı.

Çaykur'da işçi olarak çalışan Şaban Ali Yazıcı, yaz aylarında kaldığı yaylada elektrik olmayınca elektrik üretmek için ilginç bir çözüm yolu buldu. Bir sistem monte ettiği kuzinede odunların yakılmasıyla devreye giren sistemle elektrik üreten Yazıcı, böylellikle bir yandan ısınırken, bir yandan da ampul yakarak evi aydınlatmayı başardı.

DÜŞÜNDÜM, TAŞINDIM, YAPTIM

Elektrik olmayan yaylada karanlıkta kaldığı aylarda sürekli düşündüğünü anlatan, sonunda da bu sistemi geliştirdiğin söyleyen Şaban Ali Yazıcı, 'Düşündüm, taşındım ve yaptım. Kuzinede elektrik üretiyorum. Devreyi açıklayamam, o işin sırrı. Kuzine ile birlikte maliyeti bin lira oldu. Şimdilik birkaç ampul yakabiliyorum. Sistemin daha büyüğünü yapabilirsem evdeki tüm aletleri çalıştırabilirim. Şimdi elektriği depolama konusunda çalışıyorum. Gündüz soba yanacak, elektriği trafoda depolayacak. Akşam da depolanan elektriği kullanacağım' dedi.