Japonya'nın en büyük bankası robotlara emanet ediliyor!

Japonya'nın en büyük bankası robotlara emanet ediliyor!
Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, Nisan ayında şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı.BBC Türkçe'nin haberine göre; Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ'nin deneyeceği...
Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, Nisan ayında şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ'nin deneyeceği "Nao" adlı bu robotların yaklaşık 5.4 kilogram ağırlığında ve 58 santimetre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. İnsana benzeyen robotların, Nisan ayı itibariyle bankanın bir ya da iki şubesinde denemelere başlayacağı ifade ediliyor. Performansına göre diğer şubelerde de robotların çalıştırılabileceği öne sürülüyor. Alnında kamera bulunan "Nao" adlı robot, 19 farklı dil konuşabiliyor ve müşterilerin yüzlerindeki mimiklerden ve ses tonlarından memnun olup olmadıklarını ayırt edebiliyor. Bu da Nao'ya müşterileri karşılayabilme ve onlara ne istediklerini sorabilme imkanı tanıyor.

Azalan iş gücüne karşı 'robot işçiler'

Nao, 2006 yılında Japonya telekom ve internet devi SoftBank'ın alt kuruluşu Fransız şirketi Aldebaran Robotics tarafından üretildi. Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle iletişime geçen robot, İngilizce kullanarak şunları söyledi:

"Merhaba ve hoşgeldiniz. Sizi döviz alımı, ATM'ler, banka hesabı açılması veya yurtdışına para havalesi ile ilgili bilgilendirebilirim. Hangisini tercih edersiniz?"

Mitsubishi UFJ, "insan olmayan kaynaklara" en çok yatırım yapan Japon şirketlerinin başında geliyor.

Ülkede bu tür yatırımlar da teşvik ediliyor. Japon Başbakanı Şinzo Abe de, ülkede azalan iş gücüne karşı "robot devrimi" için kolları sıvamıştı.

Nestle şirketinin Japonya yönetimi de, yine aynı şirket tarafından üretilen başka bir robot olan "Pepper"ı, 2015 sonlarına doğru kahve makinası satışlarında kullanacağını açıklamıştı.

Nestle, ülkedeki yaklaşık 1,000 satış noktasına "Pepper" adlı robottan koymayı planladığını belirtmişti.

120 santimetre uzunluğundaki Pepper, ilk olarak Tokyo'daki SoftBank cep telefonu satış mağazasında, satış asistanı olarak çalışmaya başlamıştı. Halen işine devam eden Pepper, şirketin baş yöneticisi Masayoşi Son tarafından "Bu robot, insanların hislerini anlaması ve bağımsız olarak buna karşılık verebilmesi hayalimiz için küçük bir adım oldu" sözleriyle övülmüştü.

Mitsubishi UFJ, Nao'nun bir iki teknik aksaklığın ardından, en zorlu müşterilerle bile başa çıkabileceğine inanıyor. Şirket, 2020 Olimpiyatları'na kadar robotların gerekli tecrübeye ulaşacağını ve yabancı müşterilere hizmet verebileceğini düşünüyor.