Güneş Enerjisinde Önemli Adım

Güneş enerjisi hücresi ise halen karanlıkta olan 1,3 milyar insana umut olacak.Güneş enerjisinin yükselen trendi ile birlikte üretim maliyetleri de aşağı iniyor. Bu da gelişmiş ülkelerin karbon salımını azaltması adına önemli...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Güneş Enerjisinde Önemli Adım

Güneş enerjisi hücresi ise halen karanlıkta olan 1,3 milyar insana umut olacak.

Güneş enerjisinin yükselen trendi ile birlikte üretim maliyetleri de aşağı iniyor. Bu da gelişmiş ülkelerin karbon salımını azaltması adına önemli bir gelişme ancak bu trend gelişmekte olan ülkelere henüz yayılmış değil. Yeni geliştirilen ultra-ince baskılı güneş enerjisi hücresi ise halen karanlıkta olan 1,3 milyar insana umut olacak gibi.

Baskılı güneş enerjisi hücreleri kağıt kalınlığında, esnek ve endüstriyel baskı cihazıyla kolaylıkla üretilebiliyor. Bu da onları ucuz ve taşınması kolay hale getiriyor.

10 x 10 cm ebatlarındaki güneş enerjisi hücresi, metrekare başına 10 ile 50 watt arası enerji üretmek için yeterli olabiliyor.

Bu hücreler yoksullukla mücadelede inanılmaz bir araç olma potansiyeline sahip. Yine de bir çok gelişmekte olan teknolojide olduğu gibi bunda da bazı aşılması gereken sorunlar var. Baskı cihazı hala biraz karmaşık ve üretim sürecini artırmak için önemli sermayeye ihtiyaç duyuluyor.

Bilim.org/Ümit YILDIRIM