Facebook, Instagram ve Whatsapp işte bu yüzden çöktü

Facebook, Instagram ve Whatsapp işte bu yüzden çöktü
Sosyal medya devleri Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta dünya genelinde erişimde sorun yaşamıştı. Sorunun, Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularına yapılan botnet saldırısı nedeniyle olduğu belirtildi.

Facebook'un ana ürünü, Messenger hizmeti, resim paylaşım sitesi Instagram ve mesajlasma uygulaması WhatsApp'ın erisiminde dün sorun yaşandı. Kullanıcılar, akşam saatlerinde Instagram profiline girdiklerinde akışın yenilenmediğini gördü. Saat 22.00'den itibaren de WhatsApp uygulamasında Türkiye'de dosya paylaşımı, Güney Amerika ve Kuzey Avrupa'da ise erişim sorunu yasandı. Sorunun, Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularına yapılan botnet saldırısı nedeniyle olduğu belirtildi.

'SORUN GLOBAL SEVİYEDE'

Ulastırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, konuyla ilgili Twitter hesabından gece bir açıklama yaptı. Facebook, Instagram ve Whatsapp servislerinde gLobal seviyede sorunlar yaşandığını ve Türkiye'de de kısmen hissedildiğini belirten Sayan, "Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi @trcert ekiplerimiz siber olayları ve hizmet sürekliliğini 7/24 takip etmektedir" dedi.