Apple herkesi mühendis yapacak

Apple herkesi mühendis yapacak
Apple tarihinde bir ilke imza atıyor ve yeni işletim sistemlerini sadece program geliştiricilerin değil halkın da test etmesine imkan veriyor.Apple’ın her yıl gerçekleştiği Worldwide Developers Conference, yani dünya çapındaki...

Apple tarihinde bir ilke imza atıyor ve yeni işletim sistemlerini sadece program geliştiricilerin değil halkın da test etmesine imkan veriyor.

Apple’ın her yıl gerçekleştiği Worldwide Developers Conference, yani dünya çapındaki tüm uygulama geliştiricilere yaptığı konferans birkaç gün önce düzenledi. Bu etkinlikte Apple’ın bir yıl boyunca planladığı yazılım gelişmeleri konusunda ciddi gelişmeler kaydedildi.  iOS 9, OS X El Capitan ve WatchOS 2 tanıtıldı. Ama kullanıcıları asıl heyecanlandıran Apple’ın Beats isimli müzik ve kulaklık firmasını satın aldığından beri beklediği Apple Music hizmetinin detaylarıydı.

HAYRANLARI SEVİNECEK

Tüm bu yeni yazılımlar bir tarafa bana göre firmanın bu toplantıda açıkladığı en ilginç detay artık yeni yazılımların Beta versiyonlarının yani son kullanıcıya hazırlanmadan bir önceki deneme sürümlerinin artık sadece geliştiriciler değil biz sıradan ölümlü insanların da test etmesine izin vermesi.

Bu, özellikle Apple hayranlarını çok sevindirecek bir haber. Böylece herkesten önce yazılımları deneme ve fikirlerini geri bildirimle firmaya ulaştırma şansına erişebilecekler. Üstelik Apple’ın Beta testçisi olmak çok kolay. Apple’ın internet sitesine hesabınızla giriş yapıyorsunuz ve şifrenizi girdikten sonra Apple’dan gelecek olan e-postayı bekliyorsunuz. Ardından da iOS 9 ve OS X El Capitan’ı dünyada ilk kullanan insanların arasında yerinizi alıyorsunuz.

İOS 9 DEVRİM DEĞİL EVRİM

Bugüne kadar Beta sürümleri sadece ürün ve program geliştiriciler deneyebiliyordu. Belki de bir anlamda Apple ikinci kez halka açılmış oldu bile diyebiliriz.

iOS 8, kullanıcılar tarafından çok sevildi. Ama hâlâ bazı özellikleri Android cihazların gerisindeydi. Yeni yazılımla firma bu mesafeyi kapatmayı planlıyor. Mesela kullanıcıların severek kullandığı Notlar uygulaması artık çok daha verimli ve biraz daha renkli hale geliyor. Notlarınıza fotoğraflar, haritalar veya internet adresleri ekleyebileceksiniz. Parmağınızla veya dokunmatik kalemlerle çizimler yapabileceksiniz. Hazırladığınız notlarınızı da iCloud üzerinden tüm cihazlarınızla paylaşabileceksiniz. Uygulamalar da artık Notlar’a daha entegre çalışacak ve istediğiniz uygulama üzerinden Notlar’a ek yollayabileceksiniz. Bizde çabucak geçerli olur mu bilemiyorum ama Haritalar uygulaması artık toplu taşıma hatlarını da gösterebilecek. iOS 9 iPad’lere de uzun zamandır beklediğimiz “multitasking” yani çoklu işlem yapabilme kabiliyetini getirecek. Artık Picture in Picture özelliği ile bir yandan e-postalara bakarken bir yandan da sevdiğiniz diziyi izleyebileceksiniz. Bir uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan ikinciyi kaydırma hareketiyle açabileceksiniz. Ya da bölünmüş ekran özelliğiyle aynı anda iki uygulamayı ekranda görmek mümkün.

CİHAZLA AZ YER KAPLIYOR

iOS 9 nihayet klavyeye de el atıyor. Artık iPad klavyesi tam bir fiziksel klavyenin sahip olduğu bir çok özelliğe ve fazlasına kavuşuyor. Mesela artık bir metni kopyalamak için iki parmağınızı klavye üzerinde kaydırarak kolayca işleminizi tamamlayabileceksiniz. Klavye bu anlarda bir Mouse gibi çalışacak. Ayrıca fiziksel klavye bağladığınızda kestirme tuşlar ile birçok komuta daha kolay ulaşabileceksiniz.   iOS 9’un sevdiğim bir özelliği de cihazda daha az yer kaplaması. iOS 8 cihazlarda 4.5 GB yer kaplarken iOS 9 1.3 GB yer kaplayacak ki bu mükemmel bir gelişme bence.

Saat bize gelmeden güncellendi

Apple Watch tüm dünyada heyecanla karşılandı.  Ancak çıkmasının üzerinden iki ay gibi bir süre geçmesine karşın ilk büyük güncellemesini aldı. Bizde bu yıl içinde satılacağı söylenen ama henüz net bir tarih verilmeyen cihazın yenilikleri biraz sınırlı. Mesela yeni ana ekran görüntüleri eklenmiş. Dilerseniz tek bir fotoğrafı ya da seçtiğiniz şehrin zaman akışlı görüntülerini saat ekranına ekleyebileceksiniz.  Ayrıca geliştirilen sağlık uygulaması ile biz kadınlar özel günlerimizin takvimini tutabileceğiz. İlk sürümde ortaya çıkan güvenlik açığı da kapatılmış. Ama yine de özellikle pil ömrü uzamadan Apple Watch sahibi olmak bana biraz erken bir hareket gibi geliyor bana.

Sonbaharda geliyor

BETA test grubuna kaydolmadıysanız Mac bilgisayarlar için geliştirilen yeni işletim sistemini yaz sonu kullanabileceksiniz. OS X El Capitan da iOS 9 gibi ekranı ikiye bölüp iki uygulamayı aynı anda ekranda görmeye devam ederek çalışmanıza imkân sağlayacak. Ekranınıza açtığınız uygulamaları bir dokunuşla hiçbir program saklı kalmadan ekranda bir anda organize olarak görebileceksiniz. Spotlight, çok eğlenceli bir gelişime uğramış ve artık aramalarınızı  konuştuğunuz gibi yapabileceksiniz. Mesela “Geçen hafta üzerinde çalıştığım dosyaları bul” yazdığınızda bilgisayar sadece o dosyaları önünüze getiriyordu. E-posta uygulamasında artık postalar tam ekran açılabilecek. En önemlisi Apple’a göre OS X El Capitan çok daha hızlı olacak.

Apple Music, Spotify’ı dövebilecek mi göreceğiz

Apple, Beats’i almadan önce Beats Spotify benzeri bir müzik servisi sunuyordu. Satış işleminden sonra Beats Music’in iPhone’a girmesini bekledik ama bu olmadı. Bunun yerine Apple kendi adıyla bir servis kurdu. Bu servisin ilk hoşuma giden tarafı artık iCloud’da sadece iTunes’dan satın aldığımız değil tüm müziğimizin bulunacak olması. Ayrıca Apple bir küratörlük servisinden bahsediyor. Editörler bizim müzik tarzımıza göre yeni buluşlar ve klasikler önerip listeler hazırlayacakmış. Yine bu kriterlerle Beats 1 isimli bir radyonuz da olacak. Bir de bu serviste sanatçıların kişisel paylaşımları da ulaşılabilir olacak. Bunun dışında listeler oluşturmak ve listeleri çevrimdışı dinleyebilmek gibi Spotify gibi hizmetlerin yapabildiği özellikler de mevcut bu serviste. 100 bin şarkıya kadar indirmeye izin verilecekmiş bu sistemde ki bu müthiş bir rakam.