Android Uygulamalarda Büyük Risk

Android kullanıcılarının uygulama mağazalardan indirdiği üçüncü parti uygulamalar büyük risk taşıyorAndroid platformuna yönelik dört adet üçüncü parti uygulama mağazasında cihazlarda root erişim sağlamaya çalışan,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Android Uygulamalarda Büyük Risk

Android kullanıcılarının uygulama mağazalardan indirdiği üçüncü parti uygulamalar büyük risk taşıyor

Android platformuna yönelik dört adet üçüncü parti uygulama mağazasında cihazlarda root erişim sağlamaya çalışan, kötü amaçlı bileşen barındıran uygulamalar tespit edildi.

Güvenlik firması Trend Micro'dan Jordan Pan adlı yetkili ANDROIDOS_LIBSKIN.Aadını verdikleri bu kategoride kötü amaçlı yazılım içeren tam 1163 Android uygulama paketi bulduklarını açıkladı. Bu kötü amaçlı yazılımların telefonlarda en üst erişim ve ayrıcalık düzeyi olarak bilinen root erişim sağlayabildikleri belirtiliyor.

Aptoide, Mobogenie, mobile9 ve 9apps adlı uygulama mağazalarından 29 Ocak ve 1 Şubat arasında 169 ülkeden birçok kullanıcının bu bileşenleri içeren uygulamaları indirdikleri açıklandı. Bu tehditler hakkında mağazalarla iletişime geçtiklerini belirten Pan, kendilerine henüz bir doğrulama yapılmadığını söylüyor.

Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca aralarında cihazın ID'si, ağ bilgisi, cihazda çalışan diğer uygulamalardaki bilgler ve benzeri daha birçok veri türünü de elde edebiliyor.