3D Yazıcı İle Hayaline Kavuşacak

3D Yazıcı İle Hayaline Kavuşacak
Minik kız 3D yazıcı sayesinde bir buruna sahip olacak.Tessa Evans, oldukça nadir rastlanılan bir hastalıkla dünyaya gelmişti: Burnu yoktu ve hiçbir şeyin kokusunu alamıyordu. Ancak 3D yazıcı yöntemiyle Evans’ın bu sorunu çözülecek...

Minik kız 3D yazıcı sayesinde bir buruna sahip olacak.

Tessa Evans, oldukça nadir rastlanılan bir hastalıkla dünyaya gelmişti: Burnu yoktu ve hiçbir şeyin kokusunu alamıyordu. Ancak 3D yazıcı yöntemiyle Evans’ın bu sorunu çözülecek ve ona ameliyatla bir burun takılabilecek. Evans’ın yüzüne yerleştirilen kalıp, zamanla yüzünü esneterek, estetik ameliyatla burun yapılmasına olanak sağlayacak.

İrlandalı Evans’a yapılan ilk ameliyatta, 3D yazıcı yöntemiyle kafatasının kopya kalıbı çıkarıldı. Cerrah, kalıptan faydalanarak bir çıkıntı şekillendirdi. Bu çıkıntının bir kopyası yapılarak Evans’ın yüzüne yerleştirildi. BBC Türkçe’nin haberine göre; Evans’ın yüzünün esnemesini sağlayan bu parçanın olduğu bölgeye ileride bir burun yerleştirilebilecek. 2 yaşındaki kızın geçirdiği ameliyatların yüzünde iz bırakmadığı ve yıllar içinde ameliyatların devam ederek Evans’ı sağlığına kavuşturacağı belirtiliyor.