TBMM'den AYM'ye Enis Berberoğlu yazısı

TBMM'den AYM'ye Enis Berberoğlu yazısı

TBMM Başkanlığı, CHP'li Enis Berberoğlu kararını "ilgi" tutarak kendisine gönderen Anayasa Mahkemesi'ne 6 sayfalık bir yazıyla yanıt göndererek göndererek "maddi hatanın düzeltilmesini" istedi.

TBMM Başkanlığı Vekili, Hukuk Hizmetleri Başkanı Avukat Celalettin Gürses imzasıyla, 15 Şubat'ta 6 sayfalık yazıyla Anayasa Mahkemesi’nden kararını tavzih etmesini (açıklama, aydınlatma) ve “maddi hatayı düzeltmesini” talep ettği öğrenildi. 

TBMM Yazısında, Resmi Gazete'de yayımlandığı için tüm kamuoyunun bilgisine zaten sunulmuş olan Berberoğlu kararınının, "bilgi için ve ilgisi olduğundan bahisle TBMM'ye ayrıca gönderilmesinin sebeplerinin anlaşılamadığı" ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

AYM Genel Kurulu, MİT TIR’ları davasında aldığı 5 yıl 10 aylık hapis cezası onandıktan sonra 4 Haziran 2020’de milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun yaptığı bireysel başvuruyu görüşerek hak ihlali kararı vererek, yeniden yargılama talep etti.

Ancak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılamaya yer olmadığına hükmetti. AYM, Berberoğlunun yaptığı ikinci bireysel başvuru için de hak ihlali kararı verdi.

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi bu kez Enis Berberoğlu hakkında AYM kararına uyulması yönünde karar verdi. Mahkemenin ‘yeniden yargılama ve infazın durdurulması’ kararı 11 Şubatta Genel Kurulun bilgisine sunulurken Berberoğlu, yeniden milletvekili olmaya hak kazandı.

AYM, Berberoğlu hakkındaki gerekçeli kararın örneğini bilgi amacıyla TBMM Başkanlığı’na da gönderdi.