Suriye saldırısı kızdırdı: Kongre silah kullanma yetkisini kısıyor

Suriye saldırısı kızdırdı: Kongre silah kullanma yetkisini kısıyor

ABD Kongresi'ndeki iki parti, Suriye'ye yönelik son saldırıların ardından ABD başkanının deniz aşırı hedeflere saldırı yetkisini kısmak için harekete geçti. Girişimdeki amaç, 'bitmeyen savaşlar'a bir son vermek olarak açıklanıyor

ABD ordusunun, 26 Şubat’ta Suriye’nin doğusunda İran destekli milislere hava operasyonu hala tartışılıyor. Amerikalı yetkililer, operasyonun Irak’taki ABD personelini hedef alan roket saldırılarına 'ölçülü yanıt' olarak düzenlendiğini öne sürmüştü.

Biden tarafından emri verilen Suriye hava saldırısı hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti’nin 'yetki aşımı' nedeniyle tepkisini çekti.  Washington'da bu tip saldırıların sonu gelmez çatışmaların devamına katkı sağlandığı analizleri yapılıyor.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki ise Biden’ın onayıyla Suriye’de düzenlenen son hava saldırılarının eski yetkiler çerçevesinde yapılmış olmasına rağmen meşru olduğunu söyledi. Amerika'nın Ses'nin haberine göre Psaki, Suriye saldırısı konusunda yasal süreci işlettiklerini ve saldırıyı değerlendirmeden geçirdiklerini aktardı.

Partiden Biden'a eleştiri

Mevcut askeri saldırı yetkilerinin değişmesi için bu hafta Kongre’ye sunulan bir tasarının da mimarlarından olan Demokrat Senatör Tim Kaine, askeri yetki kullanmak için onlarca yıllık izinlere sırtını dayamanın operasyonel bir amacı olmadığını, sürekli savaş durumunu desteklediğini ve Irak’ın egemenliğine gölge düşürdüğünü söyledi.

Kaine, ‘‘Geçen haftaki hava saldırıları, yürütmenin partiden bağımsız olarak savaş yetkilerini genişletmeyi sürdüreceğini gösteriyor’’ dedi.

Demokrat Senatör Tim Kaine ve Cumhuriyetçi Senatör Todd Young, bu hafta Irak’a karşı 1991 ve 2002 tarihli Askeri Güç Kullanımı Yetkileri’nin kaldırılmasını isteyen bir tasarıyı Kongre’ye sunmuştu. İki senatör tasarıya gerekçe olarak Washington ve Bağdat yönetimi arasındaki ‘‘güçlü ortaklığı’’ göstermişti

Beyaz Saray uzlaşacak

Psaki, Biden’ın askeri güç kullanımı yetkileri konusunda Kaine ile birlikte çalışmak istediğini kaydetti ve mevcut yetkileri ‘‘eski oldukları açık’’ sözleriyle değerlendirdi.

Psaki mevcut izinlerin daha dar ve sınırları belirli bir çalışmayla değiştirilmesi gerektiğini, böylece yeni çalışmanın Amerikalıları terör tehdidinden korurken bitmeyen savaşları sona erdirmeyi garanti altına almasını umduklarını kaydetti. Ancak Biden'ın iki partiden de gelen tepkinin ardından bu çizgiye gelmeye mecbur olduğu da söylenebilir.

ABD Anayasası savaş ilan etme yetkisini ise Başkan’a değil Kongre’ye veriyor.

Kaine ve diğer temsilciler ve senatörler, askeri saldırıların sıra dışı koşullar haricinde Kongre’ye danışılmadan düzenlenmesinin anayasaya uygun olmadığını savunuyor. (VOA)