Halk TV Canlı Yayın
Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkan seçilmesi sonrasındaki ilk genel kurul iptal edildi
Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkan seçilmesi sonrası ilk genel kurul düzenleniyor. Ancak iştiraklerin ve diğer şirketlerin ‘Fenerbahçe Topluluğu' çatısı altında toplanmasını da içeren tüzük değişikliği kongresi, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için düzenlenem

Fenerbahçe'de tüzük tadil kongresi ve mali genel kurulun bugün gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Başkan Ali Koç'un yanısıra selefi Aziz Yıldırım'ın da konuşma yapması beklenirken, tüzük değişikliği kongresi, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için iptal edildi.

Ali Koç, "Camiamızın anayasası olarak gördüğümüz tüzüğümüzün yeniden yapılandırılması gerekiyor. Değiştirilmesi gereken birçok konu var. Sanıyorum yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bunu bugün gerçekleştiremeyeceğiz" dedi.

Fenerbahçe kongresinde tüzük değişikliğinin yapılabilmesi için 2342 üye gerekirken kongrede 1572 üye hazır bulunuyordu. Fenerbahçe Olağanüstü Tüzük Tadil Genel Kurul Toplantısı farklı bir tarihte gerçekleştirilecek.

FENERBAHÇE TOPLULUĞU

Yeni tüzük taslağında görülen en önemli değişiklik önerisi, kulübün kurulan iştiraklerinin ve kulübün yönetimi altında bulunup iştirak konumunda olmayan diğer şirketlerin ‘Fenerbahçe Topluluğu' çatısı altında toplanmasıydı. ‘Fenerbahçe Topluluğu'nun amacı, faaliyetleri, yetkileri, denetimi ve bütçesi gibi detaylar da hazırlanan tüzük taslağında yer aldı.

Saat 13.00'de başlayacak Mali Genel Kurul’un önemli maddeleri ise şöyle belirlendi:

GAYRİMENKUL SATIŞI İÇİN YETKİ

* Gayrimenkullerin satışı için yetki istenecek. Teklifte, “Kulüp için gerekli görülen her türlü gayrimenkulün satın alınması ve satılması” ifadesi kullanılıyor.

MEDİCANA İLE İŞBİRLİĞİ

* Fenerbahçe Üniversitesi için Medicana Grubu ile yapılması planlanan işbirliği genel kurulda görüşülecek. Yönetim kurulu yetki isteyecek.

İKİ YÖNETİM DÖNEMİNİN İBRASI

* Aziz Yıldırım'ın başkanlık yaptığı 1 Ocak-4 Haziran 2018 ile Ali Koç'un görevde bulunduğu 5 Haziran-31 Aralık 2018 dönemleri ayrı ayrı üyelerin ibrasına sunulacak.