Fenerbahçe - Galatasaray şampiyonluk kavgasına masonlar da girmiş!

Fenerbahçe - Galatasaray şampiyonluk kavgasına masonlar da girmiş!

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Fenerbahçeli Prof. Dr. Vahdettin Engin'in söylediklerine ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Murat Bardakçı "Galatasaraylılar’dan sonra Masonlar’ın eski büyük üstâdı da Vahdet Hoca’ya kızmış, “İstifa et!” diyor!" başlıklı yazısında Galatasaray Lisesi müdürü ve Fenerbahçeli Vahdettin Engin'in Fenerbahçe'nin eski şampiyonluklarının da dikkate alınması gerektiğini söyledikten sonraki sürece değindi. Bunun üzerine Engin'in Galatasaray Lisesi'ndeki görevinden istifası talep edildi. 

Bardakçı, istifayı talep edenlerin arasında masonların da olduğunu kaydetti. "Futbol meraklılarının dikkatlerinden belki kaçmıştır: Yaygarayı kopartanlar sadece Galatasaraylılar olsa âmennâ; işin içine bir de Masonlar girdi ve Türk masonlarının iki önceki büyük üstâdı, Vahdet Hoca’nın okul müdürlüğünden istifasını istedi!" ifadelerine yer verdi. 

Bardakçı, yazısında Vahdettin Engin'i istifaya çağıranlara yönelik şunları yazdı:

Şimdi, Vahdet Hoca’ya lâf edip Galatasaray Lisesi Müdürlüğü’nden istifa etmesini isteyenlere, üstadlara, kalfalara ve “her dâim çırak” edâsıyla bulutlar üzerinde dolaşan sâbık büyük üstadlara, klüpte önümüzdeki ay yapılacak seçimlerde aday olmayı düşünüp de önemli söz etmek isteyenlere, vesairelere bir-iki hatırlatma yapmak bana farz oldu:

Galatasaray Lisesi’nin mezunu ama Fenerbahçeli olan Prof. Vahdettin Engin mezunu olduğu okulun iki sene önce müdürlüğüne getirildiği sırada aynı koro kıyametleri kopartmış, boş yere yorulmuş ve âvâzları karşılıksız kalmıştı...

O zaman yazmıştım, tekrar edeyim: Prof. Dr. Vahdettin Engin konusuna hâkim ciddî bir son dönem tarihçisidir, özellikle de Sultan Abdülhamid döneminin Türkiye’deki önde gelen uzmanlarındandır, senelerini arşivde geçirmiştir, bütün çalışmalarını belgelere dayandırır; hattâ Galatasaray Lisesi’nin tarihi olan “Mekteb-i Sultanî” isimli eserin yazarı da odur! Spor tarihi konusundaki yayınları kendine lâf atanların boyuna yakındır ve dolayısı ile 1959 öncesi şampiyonluklar hakkında söylediklerine karşı çıkanlar, Hoca’nın görüşünü çürütebilmek ve geçmişte kazanılmış kupaları yok sayabilmek için ortaya belge koymak zorundadırlar!

Vahdet Hoca’nın müdürlüğünü yaptığı Galatasaray Lisesi ise Galatasaray Kulübü’ne değil, Türk Millî Eğitimi’ne bağlı bir irfan ocağıdır; hocasını, idarecisini ve müdürünü de kulüp değil, Millî Eğitim Bakanlığı seçer!

Prof. Dr. Vahdettin Engin şimdi Masonlar’ı karşısına aldığına göre okulun başında daha uzun seneler kalacak demektir!