Ali Koç: 'TFF her takıma eşit olmalı...'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, son zamanlarda çok tartışılan hakem kararları ile ilgili basın toplantısı düzenliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ali Koç: 'TFF her takıma eşit olmalı...'

İşte Ali Koç'un açıklamaları;

"Bu toplantıyı yapmak bizim için mecbur hale geldi" diyerek başladı ve  barkovizyonda 8-9 dakika süren bir videeo yayınlandı. Bu konuşmaları yapmaktan dolayı mutsuzum. Aldığımız sonuçlara, içerisinde bulunduğumuz duruma bir kılıf aramıyoruz, gündemi değiştirmek için de burada değiliz. Burada bulunma sebebimiz, verilen bir gol, sarı kart vs de değil. Biz yönetim olarak tribünlere oynamak için burada değiliz.

Fenerbahçe'ye karşı son 4 haftada sistematik bir şekilde hatalar yapılıyor. İlerleyen haftalarda da herkesin uyanık olmasını bekliyoruz. Bize karşı yapılan hatalar tesadüfi bir şekilde değerlendirmiyoruz. Bize karşı yapılanlar tam da bizim ivme yakaladığımız dönemde olması, eş zamanlı şekilde olması kasıtlı ve sistematik bir yaklaşımın olduğunu bizlere göstermektedir" sözleriyle başladı.

FATİH TERİM'E YANIT

"Hakem hataları sürekli olarak Türk futbolunun içerisinde olacaktır. Hakemler de insandır, hata yapabilir. Kulüpler Birliği'nde verdiğimiz imzanın arkasındayız, sonuna kadar arkasındayız. Sayın Fatih Terim'in yaptığı açıklamaları doğru bulmuyoruz, aslında bu açıklamalar üzerinden biraz da kurnazlık yapılıyor. Kulüpler Birliği'nde altına imza atılan bildiri, hakemler hata yapmaz şeklinde değildir. Bildiri hakemlere düdük astırılmasının sonuçlarını göstermek içindi. Kimse and içmedi hatalar hakkında konuşmayacağız diye."

FENERBAHÇE'NİN LOBİSİ YOK MU?

"Ne hikmetse MHK başkanı da konuştuğu zaman hep bir Galatasaray maçının arkasından konuşuyor. Bir camia, yaşadığı her hatadan sonra düdük astırsa, piyasada hakem kalır mı? Olay son derece bilinçli şekilde çarpıtılmıştır. MHK eski başkanı, Trabzon maçı bardağı taşıran damla oldu dedi ama başka türlü okumak isterseniz, hakemlere 'Trabzon maçlarında hata yapmayın' mesajı da çıkabilir."

'BUNLAR FENERBAHÇE'YE KASITLI YAPILIYOR...'

İlerleyen haftalar için de bunun önüne geçmek istiyoruz. Tam iyi bir devre arası kampı ve transfer dönemi yakalamıştık. Bunun meyvelerini toplamaya başlamışken, Fenerbahçemize karşı kasıtlı bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyiz. İlerleyen haftalar için de kaygılandığımızı belirtmeliyiz. Kaygılarımızda haklı olduğumuzu umarım sizlerde görüyorsunuzdur. Durup dururken ortalığı yangın yerine vermedik.

'HAKEM KAYGIMIZI DİLE GETİRMİŞTİK'

Bursaspor maçında son dakika yediğimiz golün iptal edilmesi için bütün kamuoyu golün iptal edilmesi gerektiğini açıkça belirtti. Malatya maçını kazanmamıza rağmen hakem hatalarından birazda olsa bahsettik. Göztepe maçını kazandık ama hakem hatalarından yine bahsettik. İnşallah ben paranoya yapıyor ve yanılıyordum demiştim Divan Kurulu'nda ama... Göz göre göre yaşananlar bizi bir aksiyon almaya karar kıldırmıştır. Arkadaşlar şunu bilin bizler her şeyin farkındayız. Rahatsız olduğumuz bazı konulardan bahsetmek istiyorum.

'TFF HER TAKIMA EŞİT OLMAKTAN ÇOK UZAK'

TFF'nin yapılanma şekline gelelim. Türk futbolu adaletten ve her takıma eşit olmaktan çok uzak olduğunu kanısı kamuoyuna yerleşmektedir. Aslında bu son 3-5 yılın konusuda değil 90'ların sonundan beri bu böyle ilerliyor. Lobiler bunu kendi istedikleri gibi tutmaktadır. Artık bu kadar etkili değiller ama...

'FEDERASYONDAN İSTİFA EDİP, CAMİAMA EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET EDECEĞİM DİYEREK DÖNENLER VAR' 

Federasyonda tutuğu takım formalarını çıkartmayan hatta çıkartamayan isimler var. Hakemlere uygulanan cezalarda rol alıyorlar. Bunu faydadan çok zararı var buna inanıyoruz. Federasyondan istifa edip aradan 24 saat geçmeden 'Camiama en iyi şekilde hizmet etmek için geri döndüm diyerek' açıklama yapması normal değildir. Bu yozlaşmanın olması anormaldir.

'BARIŞ ŞİMŞEK ERTESİ GÜN VAR KOORDİNATÖRÜ OLDU'

Mehmet Ekici ve Moses'a yapılan fauller sonrasında Mehmet Ekici, kendisine yapılan harekete faul bile çalınmayan pozisyon sonrasında 1 ay sahalardan uzak kalacak. Bu 3 büyük hata sonrasında Barış Şimşek çok geçmeden hemen ertesi gün VAR koordinatörü olduğu açıklandı.

'MUSTAFA CENGİZ'E TEŞEKKÜR EDERİM'

"Tolga için de bonservis vermedik. Kendisi de ücret almadı. Bir önceki takımında yanlış tedavi edilmiş. Bu iki oyuncunun bize gelmesine vesile oldukları için Sayın Mustafa Cengiz'e teşekkür ederim."

'YABANCI HAKEME MUHTAÇ KALMAK İÇİMİ ACITIR'

"Zenit maçında mükemmel bir hakem vardı. Hakem konuşulmadığı zaman ne kadar keyifli oluyor. Hakemi tebrik edelim. Yabancı hakeme muhtaç kalmak gönlümü acıtır. İnşallah o konuma gelmeyiz. Kendi içimizden hakem çıkarabiliriz ama sistem ne kadar önümüzü açıyor."