Sperm sayısı nasıl artırılır?

Sperm sayısı nasıl artırılır?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) son yönergesinde sperm sayısı 15 milyondan az olanlarda kısırlık görülebileceği ortaya kondu. Peki sperm sayısı nasıl artırılır? Nelere dikkat edilmeli...

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlıklı sperm sayısının mililitre başına 15 milyon ya da ejakülasyon (boşalma) başına 39 milyon olduğunu son yönergesinde ortaya koydu. Buna göre 15 milyonun altındaki sperm sayısı kısırlığa neden olabilir.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay ise sperm sayısının artırılması hakkında bilgiler paylaştı. Kullanılan ilaçlara, sigara tüketimine, yeme-içme alışkanlıklarına değinen Kalay şu önerilerde bulundu:

Sigara kullanımı

Sigara içmek sürekli şekilde sperm sayısını azaltır. Orta veya ağır miktarlarda tütün içenler, tütünü daha az tüketenlere göre daha düşük sperm kalitesine sahiptir.

Reçeteli ilaçlar

Bazı reçeteli ilaçlar, sağlıklı sperm üretimini potansiyel olarak azaltabilir.

Sperm üretimini ve gelişimini geçici olarak azaltabilecek ilaçlar şöyle:

-bazı antibiyotikler

-anti-androjenler

-antienflamatuarlar

- antipsikotikler

-opiatlar

-antidepresanlar

-ilacı bıraktıktan sonra 1 yıla kadar sperm sayısını etkilemeye devam edebilen anabolik steroidler

-eksojen veya tamamlayıcı testosteron

-metadon

Antioksidan açısından zengin besinler

Antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikal adı verilen bileşikleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan moleküllerdir.

Bazı vitamin ve mineraller antioksidan görevi görür ve bu nedenle bazı çalışmalar antioksidan tüketimini artan sperm sayısıyla ilişkilendirmektedir.

Sağlıklı yağ tüketimi

Çoklu doymamış yağlar, sperm zarının sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bu tür yağlar arasında Omega-3 ve Omega-6 bulunur.

Omega-3 yağ asitleri ile desteklenen ve kısırlığı olan erkekler, Omega-3 takviyesi almayan erkeklere kıyasla sperm hareketliliği ve konsantrasyonunda önemli bir iyileşme yaşandığı ortaya konulmuştur.

Toksik kimyasallardan uzak durun

Hava kalitesi ve toksik kimyasallara maruz kalınma gibi çevresel faktörler, azalan sperm sağlığı ve sayısıyla bağlantılı.

Yoğun hava kirliliğine sahip yüksek endüstriyel bölgelerde yaşanması, sperm sayısının düşüklüğüyle ilişkilidir.

Çevresel toksinlerden mümkün olduğunca kaçınmak, genel sağlığın daha iyi olmasına da katkıda bulunur.

Soya ürünlerinin tüketimini azaltmak gerekiyor

Bazı yiyecekler, özellikle soya ürünleri bitki östrojeni içerir. Bu, testosteron bağını ve sperm üretimini azaltabilir.

Çin'deki 1.319 erkek üzerinde 2019 yılında yapılan bir araştırma, menide daha yüksek bitki östrojen konsantrasyonlarının daha düşük kaliteli sperm anlamına geldiğini bulmuştur.

Pek çok konserve ve plastik ürün, sentetik östrojen formlarında da yüksektir.

Folat ve çinko alımı

Yapılan sınırlı çalışmalar, folat ve çinkonun kombinasyon halinde tüketilmesinin, konsantrasyon ve sayım dahil olmak üzere genel sperm sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Hangi yiyecekler sperm sayısını artırıyor?

Sperm sayısını doğal olarak artırmanın en iyi yolu, C vitamini, antioksidanlar ve çoklu doymamış yağlar gibi sperm dostu besinler bakımından zengin gıdaların tüketimini artırmak olabilir.

Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet programı izlemek, diyet yoluyla sperm sayısını artırmanın en iyi yoludur.

Hangi yiyecekler sperm sayısını düşürüyor?

-Yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş et yemek

-Yeterince çoklu doymamış yağ asidi yememek

-Yüksek enerji alımı yapmak

-Düşük seviyelerde antioksidan tüketmek

-Yüksek düzeyde doymuş yağ tüketmek

-Sınırlı miktarda meyve ve sebze yemek

Diyet yoluyla sperm sayısını artırmanın anahtarı belirli bir gıda değildir. Bunun yerine, diyeti bir bütün olarak düşünmek, doğurganlığı artırmanın en iyi yoludur

Bilim ve Teknoloji