Sosyal medya şirketlerine 30'ar milyon lira ceza

Sosyal medya şirketlerine 30'ar milyon lira ceza

1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası uyarınca Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine 30’ar milyon TL daha ceza kesildi. Şirketler 30 gün içinde temsilci atamazsa reklam alamayacak.

Kamuoyunda Sosyal Medya Yasası olarak bilinen, "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ülke genelinde günlük 1 milyondan fazla erişimi olan Twitter, Facebook, Instagram ve TikTok gibi yabancı sosyal ağ medya şirketlerine, Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getirmişti.

4 Kasım’da 10’ar milyon lira para cezası kesilmişti

Yasaya rağmen Türkiye‘de temsilcilik açmayan yabancı ağ sağlayıcılarına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4 Kasım 2020'de 10’ar milyon lira para cezası kesilmişti. Bu kapsamda Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion şirketlerine para cezası uygulandı.

30 gün içinde temsilcilik açmazlarsa reklam yasağı

Sosyal medya şirketleri, BTK tarafından ikinci kez para cezası kesilmesinin ardından 30 gün içinde Türkiye‘de temsilcilik açmazlarsa reklam yasağı ile karşı karşıya kalacaklar. Böylece Türkiye'de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler ilgili sosyal medya şirketlerine reklam veremeyecek. Durumun devam etmesi halinde ise yüzde 90 bant daraltılması uygulanacak.

Bilim ve Teknoloji