Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya için dosya hazırlattı mı?

Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya için dosya hazırlattı mı?
Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 14 Mayıs’tan sonra kritik bir hamlede bulunduğu öne sürülüyor. İddialara göre AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, Ali Yerlikaya’nın, İçişleri Bakanı olmaması için bir ‘FETÖ dosyası’ hazırladı. Ancak Süleyman Soylu haberde geçen iddiayı kesin bir dille yalanladı ve doğru olmadığını belirten bir tweet attı.

Geçen 28 Mayıs’ta yapılan 2’inci turdaki seçim sonrası mazbatasını alan ve yemin eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak yeni kabinesini açıkladı. Erdoğan, daha sonra MİT, Genelkurmay ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı gibi kritik önemdeki kurumların başına yeni isimleri atadı. Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı ise Süleyman Soylu’dan boşalan ‘içişleri bakanlığı’ koltuğuna atadı.


Soylu’nun son hamlesi çok çarpıcı oldu

İddiaya göre; 14 Mayıs seçimlerinin hemen ertesinde Ali Yerlikaya ismi Erdoğan’ın kafasında netleşmişti. Ancak görevinin devam etmesini isteyen Süleyman Soylu son ana kadar bakanlık koltuğunda kalmak için. Erdoğan’ın, İçişleri Bakanlığı koltuğuna Yerlikaya’yı oturmayı planladığını öğrenen Soylu, çarpıcı bir hamle yaptı.


Erdoğan, ‘Yerlikaya dosyasını’ sordu

Konuya yakın 3 ayrı kaynaktan edinilen bilgilere göre Soylu, Yerlikaya hakkında bir “dosya” hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Erdoğan, sunulan ‘dosya’ için ihtiyatlı davrandı. Erdoğan, Yerlikaya hakkındaki iddiaları sordurdu. Yetkililer, Erdoğan’a “iddialar gerçek dışı” yanıtı verildi. Bu gelişme üzerine Erdoğan, Yerlikaya’yı bakan olarak atadı.

Kartlar yeniden dağıtılacak

Ali Yerlikaya şimdi ‘İçişleri Bakanı’ koltuğunda. Şimdi kartlar yeniden dağıtılacak gibi. Yerlikaya’nın uzun süredir vali olarak görev yapması, özellikle emniyet teşkilatında Soylu’nun kadrolarıyla yola devam etmek istememesi halinde kendi kadrosunu nasıl kuracağı sorusu büyük merak konusu. Soylu’ya yakın olmayan isimlerle yol yürüyecek Ancak kulislere göre, Yerlikaya, Soylu’ya yakın olmayan isimlerle yol yürümekte kararlı. Hatta bu isimlerden biri Soylu’nun meslekten ihraç etmek için büyük çaba sarf ettiği eski İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan... Bazı kaynaklar, İstanbul Eski Emniyet Müdürü Çalışkan’ın, aynı görevine geri dönebileceğine vurgu yapıyor.

Kaynak:halktv.com.tr