Sevda Noyan'ın yargılandığı davada ara karar açıklandı

Sevda Noyan'ın yargılandığı davada ara karar açıklandı

"Ölüm listesi" hazırlayan Sevda Noyan, yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasına sağlık sorunlarını mazeret göstererek katılmadı.

Bir televizyon programında 15 Temmuz darbe girişimi hakkında konuşurken hazırlıksız yakalandıklarını söyleyen ve "Ölüm listesi" imasında bulunan Sevda Noyan'ın "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılandığı davaya başlandı.

Söz konusu programın videosunun bilirkişi tarafından çözülerek dosyaya gönderildiği belirtilen duruşmada, avukat Tülay Bekar'ın Ankara Asliye Ceza Mahkemesi aracılığıyla dilekçe göndererek, suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle müdahilliğine karar verilmesini istediği kaydedildi.

Duruşmada ayrıca, müştekilerden Enes Kabadayı'nın, 26 Haziran'da mahkemeye sunduğu dilekçeyle, "Bilirkişi Z.A'nın, siyasi görüşünü belirtir Facebook paylaşımları olduğu ve siyasi görüşünden bağımsız olamayacağı gerekçeleriyle reddini talep ettiği" tutanağa geçirildi.

Beyanı sorulan müşteki Enes Kabadayı'nın avukatı, katılma talebinin kabulüne karar verilmesini isteyerek, sanık ifadesi alındıktan sonra beyanda bulunacağını söyledi.

Sanık Sevda Noyan'ın avukatı ise müştekilerin maddi veya manevi zarar görme durumlarının olmadığı gerekçesiyle katılma talepleri ile bilirkişinin reddedilmesi yönündeki talebin kabul edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, yüklenen suçun kamu barışına karşı işlenen suçlardan olduğu ve müştekilerin doğrudan zarar görme durumlarının bulunmadığı gerekçesiyle müdahillik ile bilirkişinin reddi yönündeki taleplerinin kabul edilmemesini istedi.

Ara karar açıklandı

Sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan sanık Sevda Noyan'ın bir sonraki duruşmada dinlenmesine karar verildi.

Mahkeme, Müştekiler Enes Kabadayı ve Tülay Bekar'ın müdahillik taleplerini, suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti. Bilirkişinin reddi talebini de, "bilirkişinin sadece video çözümü yaptığı ve siyasi görüşünün istenmediği" gerekçeleriyle kabul etmedi.

Duruşma ise 14 Ocak'a ertelendi.