Selçuk Geçer: Reel sektör iyiden iyiye batacak

Ekonomist Selçuk Geçer, gazeteci Levent Gültekin'e karşı gerçekleştirilen saldırıyı ve doların son durumunu değerlendirdi. Geçer, "Reel sektör iyiden iyiye batacak" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mart 2021 16:58

Ekonomist Selçuk Geçer, Halk TV'de yayınlanan Savaş Kerimoğlu'nun sunduğu Günaydın Türkiye programına konuk oldu. Geçer, Levent Gültekin'e karşı gerçekleştirilen saldırıya ilişkin "Bir ülkede gazetecilik mesleği öldürülürse o ülkedeki her şey ölmüş olur. Son 20 yıl içinde gazetecilik mesleği yok edildi. Sonra ardından diğer şeyler geldi. Vatandaşın il bilgi kaynağı gazeteciliktir" dedi.

Kendisinin de tehdit edildiğini söyleyen Geçer, "Levent Gültekin fikirlerini söylüyor. Yanlışsa siz de fikirlerini söylersin. Ben her gün onlarca tehdit alıyorum. Bu beni korkutmuyor. Bu beni işimi daha çok yapma gücü veriyor. Ekonomist ve aydın olarak düşündüklerimizi söyleyecek. Ülkedeki herkesi cahil bırakacaksınız sonra ekonominin gelişmesini bekleyeceksiniz" ifadelerini kullandı. 

Selçuk Geçer dolardaki artışa yönelik yorumlarda da bulundu. Geçer şöyle konuştu:

"Dolar 7.78’i gördü. Belki 7.55’i görürü. Daha sonra kendisini 7.80’e atar. 7.90’da biraz dinlenir. Biraz dinlenir ve daha sonra geldiği yer olan 8.40 ve 8.50 arasına gider. Dolar birkaç sebepten dolayı yükselir. En çok niye Türkiye’yi etkiliyor. Neden bizi çok etkiliyor. Sorulması gereken soru bu.  Üstelik yüzde 17 faize rağmen. Herkes negatif faize inmiş. Tahvil faizin yükselmesi olarak söylenemez. Dünya ekonomisi şunu söylüyor. 

Türkiye’deki yüzde 1’lik faizi mi tercih mi edersin ABD’deki reel faizi mi tercih eder misin? Enflasyon düşüreceğiz hikayeden ibaret. Enflasyon düşmeyecek. Yüzde 20’nin üzerine giden enflasyon var. Uluslararası ekonomi Merkez bankasının faizi artırması isteniyor. Bu reel sektörün iuyiden iyiyye batması anlamına geliyor. Türkiye Yüksek faiz ikilemine sokuluyor. Biden – Erdoğan arasındaki ilişkiler iyi gitmiyor. Biden tüm dünyadaki liderleri aradı ancak Erdoğan’ı da aramadı"